"Było całkiem normalnie, aż… okazało się, że jestem szpiczasty" – mówi bohater 1 z 12 spotów reklamujących kampanię uczulającą na zjawisko białaczki i wagę dawstwa szpiku.
Szpiczaści to wszyscy, którzy – jak tłumaczą organizatorzy – wiedzą jak ważny jest szpik. To osoby, którym zależy na losie osób chorych na białaczkę. To krewni i znajomi dotkniętych chorobą, dawcy i potencjalni dawcy szpiku, wolontariusze, lekarze, darczyńcy, osoby znane publicznie, a przede wszystkim chorujący i już wyleczeni.
Kampanię, która uświadamia ważność dzielenia się szpikiem z chorymi, organizuje od 15 września Fundacja Urszuli Smok "Podaruj Życie". Organizacja prowadzi Rejestr Dawców Szpiku. Kilkanaście lat temu, dzięki przeszczepowi szpiku Urszula Smok wyzdrowiała po chorobie na białaczkę.
Szpiczastych łączy świadomość, że raka można leczyć i wyleczyć oraz przekonanie, że chorym można pomóc na wiele sposobów. Znani Szpiczaści: Iwona Guzowska, Anna i Tadeusz Huk, Krzysztof Ibisz, Reni Jusis, Mateusz Kuszinerewicz, Natalia Lesz, Paweł Okraska, Agata Passent, Jan Peszek, Dorota Segda, Brian Scott, Justyna Steczkowska, Jolanta Studzienna, Mieczysław Szcześniak, Magdalena Walach oraz Łukasz Zagrobelny.
Akcja "Szpiczaści" jest promowana za pomocą 12 animowanych spotów – 3 zachęcają do dołączenia do społeczności osób świadomych istotności szpiku, a 8 prezentuje zasady, jakich należy przestrzegać chcąc zostać dawcą lub będąc chorym. Tłumaczą co to jest białaczka.
Kampania jest częścią większego projektu fundacji "Świat chorych na nowotwory – od zrozumienia do opieki", w skład którego wchodzą także:
– konkurs i wystawa fotograficzna osób chorych onkologicznie w Galerii Kazimierz w Krakowie (na przełomie października i listopada)
– VI Krakowska Konferencja naukowa "Świat chorych na nowotwory – od zrozumienia do opieki" dla środowiska lekarskiego (15-16.10 w Krakowie)
Strona Szpiczastych: www.szpiczasci.org
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
20.09.2023
Zanim to się stanie
-
12.09.2023
Nie piję. Będę Tatą – ruszyła kampania edukacyjna FASOFF
-
12.09.2023
Ochraniacze dla psychiki
-
11.09.2023
Narodowy Dzień Sportu 2023 już 17 września
-
08.09.2023
Menopauza bez tabu – pierwszy raport w Polsce
-
01.09.2023
Nie daj się znokautować