Polska Zielona Sieć oraz Rada OPZZ Województwa Małopolskiego ogłaszają nabór uczestniczek i
uczestników do drugiej edycji bezpłatnego cyklu szkoleń pt. „Globalny świat pracy – Globalne działania”. Szkolenia odbędą się w ramach międzynarodowego projektu pt. „Godna Praca – Godne Życie!”. Szkolenie adresowane jest do przedstawicieli i przedstawicielek organizacji pozarządowych, członków i członkiń związków zawodowych, niezależnych działaczy i działaczek społecznych oraz innych osób zainteresowanych tematyką szkolenia.
Podczas sześciu dwudniowych spotkań poruszane będą zagadnienia dot. wpływu globalizacji na sytuację pracowników i pracownic z krajów globalnej Północy i Południa, w tym szczególnie na pozycję kobiet. Uczestnicy poznają międzynarodowe mechanizmy umożliwiające egzekwowanie praw pracowniczych oraz strategie i narzędzia do prowadzenia lokalnych i globalnych kampanii dot. sytuacji pracowników i pracownic. Spotkają się z reprezentantkami sektora odzieżowego z Kambodży, wymienią się z nimi doświadczeniami w zakresie problemów z wdrażaniem godnych standardów zatrudnienia i podyskutują o możliwych wspólnych działaniach. Poruszą też główne problemy, z którymi stykają się osoby pracujące w Polsce – np. nadużywanie umów cywilnoprawnych. Goścmi będą reprezentanci i reprezentantki związków zawodowych, trzeciego sektora, środowisk akademickich i biznesowych. Analogiczne szkolenia odbywają się równolegle w 5 krajach, które są partnerami projektu.
W programie uwzględniono 6 dwudniowych warsztatów (od września 2014 do maja 2015), warsztat wyjazdowy w Rumunii, spotkanie z gośćmi z Kambodży, możliwość wzięcia udziału w wyjeździe studyjnym do Bangladeszu, do Brazylii i do jednego z europejskich krajów (po jednym miejscu na kraj) i możliwość wzięcia udziału w okrągłym stole w Europarlamencie na temat godnych warunków pracy.
Organizatorzy pokrywają koszty przejazdu, wyżywienia oraz zakwaterowania. Szkolenia odbywać
się będą w Krakowie. Ilość miejsc jest ograniczona: zajęcia odbywać się będą w 15-osobowej grupie.
Wymagania w stosunku do uczestniczek/ków to obecność na zajęciach (nieobecność na zajęciach skutkuje skreśleniem z listy) i przygotowanie indywidualnego projektu, który upowszechniał będzie we własnym środowisku tematykę projektu do 15 grudnia 2014 r. Bardzo mile widziana jest znajomość języka angielskiego.
Zgłoszenia prowadzone są do 7 września pod tym linkiem. Po 8 września organizatorzy skontaktują się z kandydat(k)ami i poinformują o wynikach rekrutacji. Dwa pierwsze zjazdy odbędą się 25-26 września 2014 r (temat: Jak się żyje i pracuje w globalnej wiosce? Społeczne, gospodarcze i środowiskowe aspekty globalizacji.) oraz 15-16 października (Godna praca, godna płaca, godne życie: obywatelskie strategie na rzecz poprawy sytuacji pracowników globalnego Południa. Spotkanie z gośćmi z Kambodży). Spotkania odbywać się będą w dni powszednie, w godz. od 10.00 dnia pierwszego do 16.00 dnia drugiego. Osoby spoza Krakowa muszą wziąć pod uwagę możliwość przyjazdu w dzień poprzedzający szkolenie.
Głównym celem projektu jest wzmacnianie solidarności międzynarodowej w odniesieniu do kwestii pracowniczych pomiędzy globalną Północą a Południem oraz zbudowanie międzynarodowej sieci aktywistów i aktywistek szerzących ideę godnych warunków pracy. Projekt realizowany jest w 6 krajach: oprócz Polski są to Austria, Brazylia, Bułgaria, Litwa i Rumunia.
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
02.06.2023
Inicjatywa Tytoń 21 – mniej młodych ludzi uzależni się od palenia
-
01.06.2023
Drzewo Roku 2023 – rozpoczynamy głosowanie!
-
31.05.2023
„Dyskryminacja osób z niepełnosprawnościami” – premiera raportu Fundacji Avalon
-
29.05.2023
Green Caffè Nero rusza z inicjatywą #zKawąNaRowerze
-
24.05.2023
Wiosenny Dzień Charta
-
22.05.2023
Trwają zgłoszenia do Effie Awards Poland 2023