Szkoła 60+
Młodzież i seniorów dzieli niemal wszystko. Obie grupy wiedzą co prawda o swoim istnieniu, jednak niewiele ponadto. We wzajemnych relacjach bardzo często posługują się stereotypami i uprzedzeniami. Dystans, różnica wieku oraz wzajemna nieznajomość mogą jednak okazać się kluczem do stworzenia niecodziennej, a zarazem niesamowicie ciekawej i cennej wymiany doświadczeń.
Potencjał kryjący się w międzypokoleniowej integracji osób starszych z nastolatkami dostrzegli pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie (MOPR) w Gdańsku, którzy w kwietniu tego roku zainicjowali kampanię „Każda szkoła wspiera seniora – łączymy pokolenia”. Cel projektu stanowi aktywizacja i integracja pokoleniowa mieszkańców Gdańska, a jego idea skupiona została wokół zaangażowania uczniów we wsparcie chociaż jednej samotnej lub niepełnosprawnej osoby w wieku 60+ z najbliższej okolicy dzięki włączeniu jej w życie szkoły. Poprzez zbliżenie oraz wzajemne zapoznanie tak odległych sobie grup społecznych możliwa byłaby zmiana podejścia do starości jako takiej. Nawiązanie przez uczniów kontaktu z osobami w podeszłym wieku stanowiłoby okazję do zrozumienia ich potrzeb i zawarcia międzypokoleniowych przyjaźni. Bezpośredni, nieformalny kontakt obu grup stwarza możliwość zdobycia nowej wiedzy i umiejętności, sprzyja poznaniu zupełnie odmiennego spojrzenia na świat, uczy empatii i tolerancji, a także podnosi samoocenę obu grup oraz pomaga w rozwiązywaniu lokalnych problemów.
Dzięki temu seniorzy zyskują możliwość uczestniczenia w życiu młodzieży, bycia na bieżąco w sprawach młodszego pokolenia. Mają z kim pośmiać się i zapominają o problemach związanych np. ze zdrowiem – przekonuje Konsultant ds. komunikacji społecznej MOPR w Gdańsku, Sylwia Ressel.
Należy zauważyć, że seniorzy stanowią coraz liczniejszą grupę społeczną, która z roku na rok będzie odgrywała coraz większą rolę w życiu lokalnych społeczności. Główny Urząd Statystyczny szacuje, że w 2025 r. osoby po 60 roku życia będą stanowiły prawie 28 proc. całego społeczeństwa w Polsce (10 mln osób), w 2035 r. ok. 32 proc. (11,4 mln), a w 2050 r. ich udział wzrośnie do ponad 40 proc. (13,7 mln).
Gdański MOPR przygotował bazę osób starszych w dzielnicach, zainteresowanych uzyskaniem wsparcia szkolnego. MOPR. Projekt potrwa cały rok. Kontakt w sprawie włączenia się do akcji: wolontariat@mopr.gda.pl lub pod numerem tel. 58 342 31 77.
Anna Frączyk
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
04.11.2024
Nie chcesz trafić do tego dołka
-
31.10.2024
Poszły z dymem