Katowice, Kraków, Rzeszów, Szczecin i Toruń zaangażowały się w kampanię „Zgoda na życie” prowadzoną przez Ministerstwo Zdrowia. Urzędy Miast apelują bezpośrednio do swoich obywateli dostosowanymi do nazwy miejscowości hasłami, np. „Krakowianie mają w sobie „to coś”. Coś czym chcą się dzielić po śmierci” do publicznego wyrażenia swojego stanowiska w kwestii dawstwa narządów. Pomóc w tym ma aplikacja dostępna pod adresem: deklaracja.zgodanazycie.pl.
Głównym celem akcji jest upowszechnienie w społeczeństwie wiedzy na temat medycyny transplantacyjnej oraz zachęcenie Polaków do publicznego deklarowania swojej woli w kwestii dawstwa narządów. Pomimo ciągłego rozwoju medycyny transplantacyjnej w Polsce, poziom wiedzy społeczeństwa na ten temat jest wciąż niewystarczający. Według przeprowadzonych w październiku tego roku badań, tylko 17% Polaków orientuje się, jakie przepisy dotyczące pobierania komórek, tkanek i narządów obowiązują w naszym kraju – powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł – Dlatego wspólnie z przedstawicielami samorządów lokalnych chcemy edukować mieszkańców. Transplantologia to dziedzina medycyny, która nie może się rozwijać bez akceptacji społeczeństwa – dodał.
Według danych POLTRANSPLANT, województwo zachodniopomorskie jest zdecydowanym faworytem jeśli chodzi o liczbę pobrań narządów od zmarłych dawców. W 2014 r. wskaźnik liczby dawców/1 mln wyniósł 31,8 i był tym samym trzykrotnie większy od regionów wykazujących najmniejszą aktywność w tym zakresie. Niemniej jednak na 25 szpitali z potencjałem dawstwa w województwie 8 uczestniczy w programie pozyskiwania narządów od zmarłych. Województwo śląskie znajduje się wśród regionów o małej liczbie pobrań narządów od zmarłych dawców. W 2014 r. wskaźnik liczby dawców/1 mln wyniósł 13,7. Na 47 szpitali z potencjałem dawstwa w województwie, 22 uczestniczy w programie pozyskiwania narządów od zmarłych.
W ramach kampanii stworzona została aplikacja webowa, która umożliwia szybkie poinformowanie bliskich i znajomych o swojej woli odnośnie dawstwa narządów po śmierci. Wystarczy wpisać swoje imię i nazwisko, a system automatycznie wygeneruje spersonalizowaną grafikę, którą udostępnić można następnie w mediach społecznościowych. Dzięki funkcji geolokalizacji przeglądarek użytkowników, aplikacja prezentuje na tzw. mapie cieplnej, skąd pochodzą osoby wyrażające „Zgodę na życie”.
W przyszłym roku resort zdrowia przewiduje kolejne inicjatywy promujące ideę transplantologii i angażujące lokalne społeczności. W wybranych polskich miastach staną Pomniki Dawcy. Na festiwalach muzycznych oraz meczach piłkarskich rozdawane będą oświadczenia woli.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS