„Bieg na sześć łap” to akcja, która polega na uprawianiu aktywności fizycznej w towarzystwie psów ze Schroniska dla Zwierząt w Olsztynie. Osoby które na co dzien biegają czy spacerują, zamiast ćwiczyć w samotności zabierają na treningi podopiecznych z azylu. Obecnie inicjatywa wdrażana jest w 35 schroniskach w Polsce.
Do schroniska przyjeżdżają biegacze profesjonaliści, biegacze amatorzy, osoby starsze – zabierające na spacery zwierzaki, których kondycja i stan zdrowia nie pozwala na bieganie, osoby niepełnosprawne, harcerze, całe rodziny, które traktują wizytę w schronisku jako formę spędzania czasu wolnego, integrację domowników, a także lekcję o potrzebach zwierząt, osadzeni, którzy nie tylko spacerują i biegają z psami ze schroniska, ale także przebywając w areszcie przygotują – w ramach terapii zajęciowej i resocjalizacji – dyplomy dla uczestników „Biegu na sześć łap” lub inne artystyczne prace, które przeznaczone zostaną na licytacje na rzecz potrzebujących zwierząt.
W ramach akcji zwierzaki zabierane są na zawody organizowane poza terenem azylu by pokazać, że treningi ze zwierzętami to przyjemność, a psy ze schronisk są tak samo wartościowe jak inne. Organizowane są także zewnętrzne prezentacje zachęcające do odpowiedzialnych adopcji i aktywności z bezdomnymi psami.
Wśród efektów akcji organizatorzy wymieniają m.in. wzrost liczby osób odwiedzających azyl, poprawę samopoczucia schroniskowych zwierzaków (kontakt z człowiekiem, za którym tęsknią; spożytkowanie energii nagromadzonej podczas przebywania w boksie; socjalizacja), wzrost świadomych adopcji, popularyzację wolontariatu, integrację społeczności lokalnej – osoby przybywające do schroniska same we własnym zakresie organizują zbiórki karmy, akcesoriów dla zwierzaków; zachęcają innych do adopcji, stają się wirtualnymi opiekunami pupili; namawiają innych, by dołączyli do przedsięwzięcia, oraz propagowanie walorów przyrodniczych regionu.
Nazwa projektu: Bieg na sześć łap
Autor: Monika Dąbrowska, pomysłodawczyni i koordynatorka, wolontariuszka w Schronisku dla Zwierząt w Olsztynie
Zasięg: Olsztyn i inne
Data: 2016
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
18.10.2024
Gdy znika dziecko, gubi się cała rodzina
-
26.09.2024
Jak oswoić prądożerców?
-
11.09.2024
#TataTeżCzyta2024 — podsumowanie kampanii
-
23.07.2024
Nie wszystko co „eco” jest eco
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie