Kilka wskazówek na dobre Święta od Klubu Gaja i Polskiej Zielonej Sieci:
1. Odwieczny dylemat – sztuczna czy prawdziwa
Rozstrzygnij go na korzyść żywej choinki, ponieważ taka ulega biodegradacji. Sztuczna, nawet wyrzucona raz na 10 lat będzie się rozkładać przez stulecia. Produkcja sztucznych drzewek pochłania ogromne ilości energii, naturalne pochodzą z tzw. zasobów odnawialnych. Możesz sam tworzyć takie zasoby – sadząc nowe drzewa.
2. Mniej egzotyki – więcej tradycji
Tradycyjny stół wigilijny w Polsce nigdy nie uginał się od nadmiaru jedzenia, a tym bardziej od owoców, słodyczy i pożywienia sprowadzanego z drugiego końca świata. Pamiętaj o food miles, czyli o odległości jaką pokonuje jedzenie zanim trafi na talerz. Im więcej food miles tym m.in. większe koszty transportu i szkód jakie on wyrządza, a mniejsze wartości odżywcze Twojego jedzenia.
3. Mniej żywych prezentów – więcej serca
Nie ulegaj chwilowym emocjom. Handel egzotycznymi zwierzętami doprowadził do tego, że wiele gatunków jest zagrożonych wyginięciem. Różowy nosek żywego zwierzęcia czy jego zagadkowe spojrzenie przestaną zachwycać gdy trzeba będzie wyjechać na wakacje. Zwierzę nie jest rzeczą – żyje wiele lat, wymaga opieki i zaangażowania.
4. Może tylko jeden, ale bardzo ważny
Zakup choćby jednego produktu ze znakiem i napisem Fair Trade to jasna deklaracja, że sprzeciwiasz się nieludzkiemu traktowaniu innych. Podstawowym celem Sprawiedliwego Handlu jest zbudowanie zdrowych relacji pomiędzy producentami w krajach biednych, a konsumentami w krajach bogatych. Fair Trade oznacza m.in.,
że produkt powstał w miejscu gdzie wykluczona jest praca dzieci i niewolników,zapewnione są co najmniej ustawowe minimalne w danym kraju płace, gdzie dba się o środowisko naturalne.
5. Karp nasz powszechny
Wielowiekowa hodowla karpia w Polsce przeważnie jest prowadzona zgodnie ze zrównoważonym rozwojem przyczyniając się do wzbogacenia różnorodności biologicznej w stawach. Dlaczego więc nie zadbać o ryby także podczas ich odławiania, transportowania i sprzedaży? Nie zgadzaj się na pakowanie jeszcze żywego karpia do folii, na trzymanie stłoczonych ryb w zbyt małych pojemnikach, na publiczne zabijanie tych zwierząt.
6. Wielkie świętowanie – wielkie śmieci
Rocznie każdy z nas produkuje około 300 kg śmieci. Co trzeci śmieć w Twoim koszu to opakowanie. Jeśli to możliwe kupuj produkty, które można pobrać z większej całości i odmierzyć na wadze, to najprostszy sposób by uniknąć wielokrotnego opakowania jednego produktu, w czym prześcigają się producenci. Pamiętaj o zasadzie 3R czyli reduce, reuse, recycle – ograniczaj, używaj ponownie, odzyskuj.
7. Zachowaj umiar – będzie Ci lżej
Konsumpcjonizm i hiperkonsumpcja to nie są pojęcia wyjęte z filmów science fiction lecz opisujące rzeczywistość, w której jesteś tu i teraz. Społeczeństwa zachodniej Europy wydają na dobra i usługi więcej pieniędzy niż mają. Polacy także coraz częściej żyją na kredyt. Uwierz w to, że Twoje pieniądze, także te wydawane w ferworze świątecznych zakupów, kształtują świat. Kredyty kształtują Twoją przyszłość.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS