Sprawniwpracy.com – pomoc w znalezieniu pracodawcy lub pracownika
Aktywność zawodowa osób z niepełnosprawnościami wciąż jest w Polsce dużym wyzwaniem. Z najnowszych badań GUS wynika, że wskaźnik zatrudnienia w tej grupie wynosi niewiele ponad 28 procent.
Praca to jeden z najistotniejszych elementów życia każdego człowieka. W przypadku osób z niepełnosprawnością jest tak samo. Jednak ich sytuacja na rynku pracy nie jest najlepsza – obecnie wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnością w wieku produkcyjnym wynosi zaledwie 28,2%. Pracodawcy wciąż niechętnie ich zatrudniają, mimo korzyści płynących z zatrudniania pracowników z orzeczeniem o niepełnosprawności (m.in. refundacja wynagrodzeń, dotacje na utworzenie lub wyposażenie stanowiska pracy, zwrot kosztów szkolenia). Czemu tak się dzieje? Kontaktom z osobami z niepełnosprawnością często towarzyszy poczucie lęku, niezręczność czy odruchowa nadopiekuńczość – mówi Ewa Spychała z Centrum Integracja w Warszawie. W przypadku pracodawców dochodzą jeszcze obawy związane z efektywnością pracy, kosztami zatrudnienia, biurokracją czy potencjalnymi kontrolami Państwowej Inspekcji Pracy. Tymczasem wszystkie te elementy są w dużej mierze wynikiem braku rzetelnej wiedzy na temat tej grupy społecznej.
Z niewiedzą i stereotypowym myśleniem na temat zatrudniania osób z niepełnosprawnością od lat walczy Fundacja Integracja. Jednym z głównych narzędzi do osiągnięcia tego celu jest portal Sprawniwpracy.com – pierwszy i największy w Polsce ogólnokrajowy serwis rekrutacyjny dla osób z niepełnosprawnością. Można w nim znaleźć oferty pracy, praktyk i staży, odpowiedzi na pytania dotyczące różnych aspektów zatrudniania osób z niepełnosprawnością oraz poszukiwania pracy. To miejsce kontaktu osób z niepełnosprawnością i pracodawców – wyjaśnia główną ideę serwisu Ewa Pawłowska, prezes Fundacji Integracja. Podkreśla, że portal powstał z potrzeby rynku. W 2013 roku Instytut GfK Polonia opublikował raport na temat świadomości przedsiębiorców w zakresie zatrudniania osób z niepełnosprawnością. Wynikało z niego, że obaw związanych z ich zatrudnianiem nie ma jedynie 59 proc. pracodawców. Część z tych obaw wynika z pewnością z obowiązujących przepisów. Przykładem mogą być orzeczenia z wpisem o całkowitej niezdolności do pracy. Pracodawcy wpadają w tę samą pułapkę znaczeniową, co wiele osób z niepełnosprawnością. Zapis w orzeczeniu „całkowita niezdolność do pracy” często jest interpretowany dosłownie, tj. że taka osoba nie może podjąć jakiekolwiek pracy. Mój mąż, śp. Piotr Pawłowski, sam miał taki wpis w orzeczeniu – mówi Ewa Pawłowska. – Nie przeszkadzało mu to jednak w zatrudnianiu kilkudziesięciu osób i kierowaniu jedną z największych organizacji pozarządowych zajmujących się niepełnosprawnością w Polsce.
Serwis Sprawniwpracy.com to korzyści dla obu stron procesu rekrutacji. Pracodawcy, którzy dołączają do portalu, otrzymują wsparcie ekspertów Integracji. Bogata jest również baza kandydatów do pracy, wśród których są ludzie o różnym wykształceniu, doświadczeniu, możliwościach i aspiracjach zawodowych. Ale oprócz ofert pracy i profili kandydatów, portal zawiera również wiele istotnych treści dla osób z niepełnosprawnością, podpowiada jak napisać CV, czy list motywacyjny.
Portal skonstruowany jest według standardów dostępności WCAG 2.0, których wdrażaniem w Polsce zajmują się eksperci Integracji. Partnerami portalu Sprawniwpracy.com są: Fundacja PZU, MetLife, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz „Fundacja la Caixa”.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów