Spośród 4 000 przejść dla pieszych wybrano jedno. Chcąc sprawdzić jakie nawyki mają warszawscy kierowcy i czym uzasadniamy nieostrożność na drodze Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie zaaranżował społeczny eksperyment. Spot, realizowany w ramach informacyjnej kampanii „10 metrów” uwidacznia zagrożenia płynące z nieprawidłowego parkowania w mieście i ostrzega przed niepoprawnym zachowaniem.
„Gdzie mam zaparkować, jak wszystko zajęte”, „Tu wszyscy tak parkują”, „Mnie stać na to, żeby sobie tu stać”, „Ja tylko na chwilę” – to tylko wybrane wymówki, które padały z ust Warszawiaków, bohaterów spotu realizowanego w ramach kampanii „10 metrów”.
– Kierowcy samochodów, zastawiając przejścia, nie dają szansy innym na dostrzeżenie pieszego wchodzącego na jezdnię. A wiele tych osób nawet nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa, jakie powodują – informuje Michał Domaradzki, zastępca dyrektora Biura Polityki Mobilności i Transportu.
W Warszawie w ciągu 5 lat na przejściach dla pieszych zginęło 250 osób, w tym 30 dzieci. Pośpiech, brak miejsca parkingowego, nieuwaga to tylko nieliczni z winowajców. Według statystyk zaprezentowanych na stronie www.10m.waw.pl, dowiadujemy się, że co czwarty wypadek powodowany jest pośrednio przez osoby parkujące w odległości mniejszej niż 10 metrów od przejścia dla pieszych.
Urząd m.st. Warszawy i Zarząd Dróg Miejskich od kilku lat podejmuje działania mające na celu poprawę sytuacji pieszych na stołecznych drogach, m.in. wprowadzając zmiany w organizacji ruchu na kolejnych przejściach i poprawiając bezpieczeństwo w rejonie „zebr”.
Kampania społeczna „10 metrów” to kolejny zaplanowany element działań w tym zakresie. Skierowana jest do kierowców i ma na celu zwrócić uwagę na zagrożenie wynikające z nielegalnego parkowania samochodów w rejonie przejść. Głównym elementem kampanii jest sfilmowany społeczny eksperyment. Spot relacjonujący zdarzenia na przejściu dla pieszych w Warszawie udostępniono na kanale YouTube. Realizatorzy materiału, zadają na koniec ostrzegawcze pytanie „A Ty, jaką masz wymówkę?”, pojawia się też plansza informująca – „od 2013 roku na warszawskich przejściach zginęło 30 dzieci”.
– Przepisy prawa są jednoznaczne i zakazują parkowania oraz postoju w odległości mniejszej niż 10 metrów od przejścia dla pieszych. Niestety część kierowców ich nie respektuje, stwarzając tym samym zagrożenie i pośrednio przyczyniając się do potrąceń pieszych. Chcemy uzmysłowić kierowcom, że bardzo często tych 10 metrów dzieli życie od śmierci – mówi Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.
– Oprócz już wdrażanych zmian w organizacji ruchu, chcemy budować świadomość społeczną, że za tymi przepisami przemawiają konkretne i ważne powody – dodaje Michał Domaradzki, zastępca dyrektora Biura Polityki Mobilności i Transportu.
Szczegółowe informacje znajdują się na oficjalnej stronie Zarządu Dróg Miejskich Warszawa
Opublikowany przez Zarząd Dróg Miejskich Warszawa 11 czerwca 2018
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
04.11.2024
Nie chcesz trafić do tego dołka