Słodkie dzieciństwo?
Według najnowszych danych UNICEF-u aż 168 milionów dzieci w wieku 5-17 lat pracuje. I nie chodzi tu bynajmniej o niegroźną, dobrowolną pomoc swojej rodzinie. Wiele z nich cierpi dzień po dniu z powodu najgorszych wyobrażalnych form pracy dzieci, związanych z przemocą seksualną czy handlem narkotykami.
Pomimo stałego spadku liczby dzieci dotkniętych tym problem, proces zmian nadal postępuje zbyt wolno. Jeśli nic się nie zmieni, w 2020 r. ponad 100 milionów dzieci nadal będzie tkwiło w tej pułapce.
Praca nieletnich to poważne zagrożenie dla gospodarek krajowych, a przede wszystkim realizacji zapisów ONZ-owskiej Konwencji o prawach dziecka – najmłodsi są w jej wyniku narażeni na przemoc i pozbawieni prawa do edukacji.
Problem ten został poruszony w najnowszej animacji zrealizowanej na zlecenie UNICEF-u przez Minę Valizadeh i Krystal Sojourner. Film opowiada historię dziewczynki zatrudnionej w fabryce ubrań. Po wielu godzinach pracy pod czujnym okiem nadzorcy (przypominającego potwora z dziecięcej szafy), bohaterka wraca do domu. Na przystanek autobusowy zamiast zwykłej linii podjeżdża jednak autobus szkolny, który pozwala jej wyrwać się z trudnej sytuacji, w której się znalazła i symbolizuje nadzieję na lepsze jutro dzięki edukacji. Aby taki scenariusz mógł się zrealizować w prawdziwym życiu, odbiorca zachęcany jest do wsparcia działań UNICEF-u.
Film zrealizowany jest w dwóch technikach – tradycyjnej i poklatkowej animacji. Całość utrzymana jest w jasnej, niemal białej kolorystyce z elementami scenografii imitującymi teksturę cukru. Z jednej strony wywołuje to wrażenie chłodu i nieprzyjaznego środowiska, z drugiej – nasuwa skojarzenia ze słodkim dzieciństwem, którego bohaterka animacji została brutalnie pozbawiona…
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.01.2025
Seniorzy, którzy nie istnieją
-
17.01.2025
Świat się nie zawali
-
15.01.2025
Nie do zastąpienia
-
14.01.2025
Między bajki włożyć
-
13.01.2025
Literówka
-
10.01.2025
Gnicie mózgu