W stolicy już po raz piąty odbędzie się Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur, którego misją jest otwieranie warszawiaków i gości stolicy na bogactwo kultur współczesnego świata. W miasteczku festiwalowym pod Pałacem Kultury i Nauki odbędzie się szereg imprez poświęconych muzyce i kulturze świata. Inauguracja odbędzie się 13 września koncertem w Sali Kongresowej, na którym wystąpią Youssou N’Dour (uważany za jednego z najwybitniejszych współcześnie reprezentantów world music i najwybitniejszego wokalistę Czarnej Afryki) i Tcheka. W roli gościa specjalnego na scenie pojawi się Anna Maria Jopek.
Swój koncert dadzą także polskie i afrykańskie dzieci. Impreza zatytułowana „Dzieci Świata na Skrzyżowaniu Kultur” poprzedzi inaugurujący festiwal koncert i odbędzie się 13 września o godz. 11.00 w warszawskim Teatrze Lalka. W jej trakcie zostanie rozstrzygnięty konkurs „Tacy różni, a tacy podobni – cudzoziemcy w Polsce” organizowany przez polski oddział Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji.
Program Festiwalu Skrzyżowania Kultur jest bardzo różnorodny. Organizatorom udało się zaprosić muzyków reprezentujących rozmaite style. I tak:
14 września koncerty dadzą muzycy luzofońscy: Ana Moura z Portugalii i Márcio Faraco z Brazylii. Moura to jedna z najwybitniejszych współczesnych przedstawicielek muzyki fado. Faraco to reprezentant nowoczesnej bossa novy. W Warszawie pojawi się ze specjalnym programem poświęconym 50-leciu tego gatunku.
15 września będzie należał do muzyków hip-hopowych, którzy łączą współczesne miejskie rytmy z wpływami world music. Gwiazdą wieczoru – również po raz pierwszy występującą w Polsce – będą legendarni kubańscy Orishas. Support dla Orishas zapewni Sister Fa, senegalska raperka, która łączy afrykańskie bity z bojowymi, społecznie zaangażowanymi tekstami.
16 września gwiazdą Festiwalu będzie grupa Master Musicians of Jajouka featuring Bachir Attar z Maroka. Towarzyszyć jej będzie polski kwartet Kwadrofonik, który wykonuje autorskie opracowania muzyki poważnej XX i XXI wielu, a także interpretacje polskiego folkloru.
17 września będzie należeć do do hiszpańskiego Al Andaluz Project i polskiego zespołu Mosaic. Al Andaluz to fuzja trzech różnych grup i trzech obszarów muzycznych dawnej Hiszpanii, Mosaic z kolei to grupa wykonująca polską, bałkańską i bliskowschodnią muzykę średniowiecza i renesansu.
18 września festiwalowej publiczności zaprezentują się Vishwa Mohan Bhatt, oraz wielokulturowy projekt polskiego gitarzysty Michała Czachowskiego pod nazwą Indialucia.
19 września, na zakończenie Festiwalu, koncert dadzą mistrzowie i uczestnicy warsztatów muzycznych Skrzyżowania Kultur oraz Farafina z Burkiny Faso.
Drugiego dnia festiwalu odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej Barwy Tradycji autorstwa Joli Lipki. Patronat honorowy nad projektem dokumentującym marokańskie i polskie tradycje oraz rzemiosła objął król Maroka Muhammad VI. Festiwal to także warsztaty muzyczne, które będą miały miejsce w dniach 13–18 września br. w salach Collegium Civitas i Akademii Tańca w Pałacu Kultury i Nauki. Tegoroczne warsztaty są organizowane pod hasłem „Wielokulturowość a tożsamość”.
Szczegółowe informacje o Festiwalu Skrzyżowanie Kultur są dostępne na stronie www.festival.warszawa.pl
M. czerepak
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
03.10.2024
Znamy nominowanych jubileuszowej 25. edycji Effie Awards Poland
-
03.10.2024
Noc Księgarń już 4 października. Prawie dwieście wydarzeń w 180 księgarniach
-
27.09.2024
25 lat Galerii Rusz
-
20.09.2024
Powstała Baza Ekspertów i Ekspertek Karty Praw Dziecka w Biznesie
-
13.09.2024
Dom na detoksie. Zapisz się na bezpłatne szkolenie
-
12.09.2024
Warszawskie Dni Filmu Niemego: 13-15 września w kinie Muranów