Organizacja Aides wystosowała list do władz Senegalu o natychmiastowe uwolnienie 9 mężczyzn osądzonych na podstawie domniemanej orientacji seksualnej.
W liście zawarte są 3 główne cele :
– Natychmiastowe uwolnienie 9 więźniów przetrzymywanych w więzieniach senegalskich
– Ochrona i nie utrudnianie pracy lokalnym działaczom walczącym z HIV/AIDS
– Usunięcie artykułu 319 kodeksu karnego w Senegalu, który stanowi, że „ktokolwiek popełni czyn bezwstydny lub wbrew naturze z osobą tej samej płci” podlega „karze więzienia od 1 do 5 lat”.
Na stronie Aides każdy może podpisać petycję pod listem.
Oto treść listu:
„Szanowny Panie Prezydencie Senegalu,
Piszę do Pana, aby prosić o wykorzystanie Pańskiego autorytetu Prezydenta Republiki Senegalu w celu natychmiastowego uwolnienia 9 obywateli senegalskich, zatrzymanych 19 grudnia 2008 roku podczas wewnętrznego zebrania informacyjnego na temat AIDS i skazanych 7 stycznia 2009 za „nieprzyzwoite prowadzenie się, czyny przeciw naturze oraz organizacje przestępcze”.
Oskarżenie to, które nie opiera się na żadnych dowodach, stoi w sprzeczności z fundamentalnymi prawami człowieka do stanowienia o sobie.
9 mężczyzn, przetrzymywanych bezprawnie od 19 grudnia 2008, po anonimowej denuncjacji odnoszącej się do ich zachowań seksualnych, zostało zatrzymanych podczas interwencji policji w mieszkaniu jednego z nich, podczas spotkania organizacji na temat prewencji HIV/AIDS.Działania społeczeństwa obywatelskiego w walce z epidemią HIV/AIDS mają niezwykłą wagę w kraju takim, jak Senegal, gdzie szacunkowo wirusem zakażone jest 21,5 % społeczności homoseksualnej w porównaniu z 0,7 % populacji ogólnej. W warunkach negowania podstawowych praw jednostki i bez ochrony działaczy walczących z AIDS niezbędne jest rozpoczęcie efektywnej polityki zdrowotnej.
Skazanie osób na podstawie ich zachowania seksualnego, realnego bądź domniemanego, stanowi ewidentną sprzeczność w związku z zobowiązaniami międzynarodowymi Senegalu w materii przestrzegania praw człowieka i z oficjalną polityką walki senegalskiego sektora zdrowia publicznego z AIDS.”
M. Kryńska
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS