Procesy związane z siwieniem włosów mogą chronić przed niektórymi nowotworami – informuje „New Scientist”. Pigmenty, które nadają włosom barwę są wytwarzane przez komórki zwane melanocytami. Odpowiednią liczbę melanocytów zapewniają komórki macierzyste. Włosy siwieją, gdy spada liczba komórek macierzystych w mieszkach włosowych.
Zespół Emi Nishimury z uniwersytetu medycznego w Tokio przeprowadził badania tego procesu na myszach. Jak się okazało, pod wpływem promieniowania jonizującego i substancji chemicznych uszkadzających DNA, uszkodzone komórki macierzyste na stałe przekształcały się w melanocyty. Malejąca liczba komórek macierzystych sprawiała, że mniej było także melanocytów i myszy siwiały. Zdaniem Nishimury analogiczny proces zmniejsza liczbę komórek macierzystych w mieszkach włosowych starszych osób, zwłaszcza że uszkodzenia DNA kumulują się z wiekiem.
Jak uważa zajmujący się badaniami nad nowotworami David Fisher z Harvard Medical School, podobne procesy mogą nas chronić przed nowotworami, ponieważ zapobiegają mnożeniu się komórek macierzystych z uszkodzonym DNA, z których mógłby powstać nowotwór.
PAP, www.naukawpolsce.pap.pl
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
28.09.2023
Dzień Polskiej Muzyki – 1 października rozgłośnie będą grały tylko polskie utwory
-
22.09.2023
#LasySięLiczą w całej Polsce. Zaproszenie na święto lasu 23-24 września
-
11.09.2023
Narodowy Dzień Sportu 2023 już 17 września
-
07.09.2023
13 EKO wiat AMS na nowej linii tramwajowej w Krakowie
-
04.09.2023
Startuje konkurs fotograficzny Wiki Lubi Zabytki
-
04.09.2023
„Książka za worek śmieci” – ruszyła XXI edycja akcji