Procesy związane z siwieniem włosów mogą chronić przed niektórymi nowotworami – informuje „New Scientist”. Pigmenty, które nadają włosom barwę są wytwarzane przez komórki zwane melanocytami. Odpowiednią liczbę melanocytów zapewniają komórki macierzyste. Włosy siwieją, gdy spada liczba komórek macierzystych w mieszkach włosowych.
Zespół Emi Nishimury z uniwersytetu medycznego w Tokio przeprowadził badania tego procesu na myszach. Jak się okazało, pod wpływem promieniowania jonizującego i substancji chemicznych uszkadzających DNA, uszkodzone komórki macierzyste na stałe przekształcały się w melanocyty. Malejąca liczba komórek macierzystych sprawiała, że mniej było także melanocytów i myszy siwiały. Zdaniem Nishimury analogiczny proces zmniejsza liczbę komórek macierzystych w mieszkach włosowych starszych osób, zwłaszcza że uszkodzenia DNA kumulują się z wiekiem.
Jak uważa zajmujący się badaniami nad nowotworami David Fisher z Harvard Medical School, podobne procesy mogą nas chronić przed nowotworami, ponieważ zapobiegają mnożeniu się komórek macierzystych z uszkodzonym DNA, z których mógłby powstać nowotwór.
PAP, www.naukawpolsce.pap.pl
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
16.05.2022
Największe w Polsce wydarzenie odpowiedzialnego biznesu już 25 maja
-
10.05.2022
Gazeta.pl i Ukrayina.pl licytują słynne znaczki pocztowe z podpisami bohaterów Ukrainy
-
06.05.2022
Muzeum Narodowe w Warszawie i AMS pokazują sztukę w przestrzeni miasta
-
03.05.2022
Ruszyły zgłoszenia do Effie Awards 2022. Szykują się zmiany w kategoriach
-
29.04.2022
Polonez na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego
-
28.04.2022
Saype przy wsparciu Lavazzy stworzył gigantyczne dzieło w sercu Wenecji