Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce w ramach projektu „Zysk z dojrzałości” organizuje seminaria dla pracodawców i osób odpowiedzialnych za politykę personalną firm i instytucji poświęcone zagadnieniom zarządzania wiekiem. Najbliższe odbędą się w Poznaniu (30 marca) i Wrocławiu (31 marca), kolejne w Lublinie (16 kwietnia) oraz w Szczecinie (20 kwietnia).
W trakcie seminariów uczestnicy poznają koncepcję zarządzania wiekiem i workability (zdolności do pracy) oraz ocenią przykłady wprowadzenia programów dla osób 50plus w polskich firmach. Poznają także najciekawsze doświadczenia europejskie, które zaprezentuje Tom Hussi, trener z Finnish Institute of Occupational Health (Fiński Instytut Zdrowia Zawodowego).
– Z czasem, gdy pokolenie z wyżu demograficznego zbliża się do emerytury, powstaje zagrożenie braku pracowników. Ważne jest zrozumienie przez społeczeństwo ogromnego znaczenia potrzeby wydłużenia lat pracy. Gdy pracownik przechodzi na emeryturę, nie tylko tracimy podatek dochodowy, ale dodatkowo podnoszą się wydatki związane z emeryturą, za które płaci całe społeczeństwo. W Finlandii prowadzimy aktywne rozmowy na temat połączenia produktywności organizacji z dobrym samopoczuciem pracowników. Jedną z ważnych korzyści modelu efektywności pracy jest to, że działa ona w określonych ramach opartych na jasnych dowodach – innymi słowy zbudowana jest wokół wyników badań naukowych. Fińskie podejście oraz model wzbudził zainteresowanie w wielu krajach Unii, a my wielokrotnie prezentowaliśmy je podczas różnych spotkań – podkreśla Tom Hussi.
– Pracodawcy świetnie rozumieją potrzeby osób 50 plus, wiedzą także jakie korzyści mogą wynikać z ich zatrudniania. Problem przed którym stoją, to jak w polskich warunkach gospodarowania, na które nakłada się obecne spowolnienie gospodarcze, te korzyści osiągnąć, jak efektywnie wprowadzać zarządzanie wiekiem w firmach – zauważa Tomasz Schimanek, ekspert projektu.- Staramy się pomóc im ten problem rozwiązać, pokazując, jak to zrobili inni. Dodatkowym wsparciem być może będą działania skierowane do pracodawców w ramach rządowego programu „Solidarność pokoleń” – działania dla zwiększenia aktywności zawodowej osób w wieku 50+.
Seminaria są kolejnym etapem projektu „Zysk z dojrzałości”. Są jedną z nielicznych tego typu inicjatyw w Polsce, która stanowi okazję do poznania tematu zarządzania wiekiem, jobcoachingu i mentoringu, a także wymiany doświadczeń i analizy dobrych praktyk polskich i zagranicznych. W ramach projektu odbyły się już seminaria w Warszawie, Krakowie, Olsztynie i Łodzi. Wzięło w nich udział ponad 100 przedstawicieli instytucji i firm wielu branż.
Zgłoszenia na seminaria przyjmowane są poprzez stronę internetową programu www.zysk50plus.pl.
Projekt „Zysk z dojrzałości” stawia sobie za cel przeciwdziałanie niskiej aktywności zawodowej osób w wieku 50+, poprzez uświadamianie pracodawcom i służbom zatrudnienia wagi problemu, pokazanie korzyści wynikających z zatrudnienia osób w tym wieku oraz popularyzację dobrych praktyk i skutecznych rozwiązań w tym zakresie.
W ramach projektu przeprowadzono medialną kampanię społeczną „Absurd”, na podstawie badań IPSOS przygotowano raport „Rynek pracy a osoby bezrobotne 50+. Bariery i szanse”, opracowano szereg dobrych praktyk, oraz cykl seminariów. Kolejnym etapem projektu będzie konkurs „Przyjazna firma”.
M. Czerepak
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS