Samotnym osobom bywa chłodniej. Naukowcy z Uniwersytetu w Toronto podzielili grupę 65 studentów na dwa zespoły: członków jednego z nich poproszono, aby wspominali sytuacje, gdy czuli się społecznie odrzuceni. Natomiast studenci drugiego mieli za zadanie przypominać sobie sytuacje, w których spotkali się z akceptacją.
Następnie wszyscy musieli ocenić temperaturę panującą w pokoju, gdzie eksperyment prowadzono. Odpowiedzi wahały się od 12 do 40 stopni Celsjusza, przy czym osoby z pierwszego zespołu średnio podawały niższe wartości.
Następnie naukowcy poprosili studentów, aby zagrali w grę komputerową, symulującą zabawę piłką. Komputery zaprogramowano tak, aby do niektórych graczy piłka docierała częściej, niż do innych. Po zakończeniu gry okazało się, że osoby, które najczęściej były w rozgrywce odtrącane, miały ochotę na zupę lub kawę, natomiast osoby lubiane wybierały zimne napoje lub owoce. Zdaniem badaczy, preferencje dla ciepłego posiłku odzwierciedlają poczucie osamotnienia.
– Odkryliśmy, że doświadczenie wykluczenia faktycznie wydaje się chłodne. Być może właśnie dlatego ludzie posługują się metaforami powiązanymi z temperaturami do opisu akceptacji i wykluczenia – podsumował kierujący zespołem naukowców.
– To bardzo ciekawe badanie, podoba mi się myśl, że jeśli ktoś czuje się przygnębiony albo samotny, można mu pomóc poprzez podniesienie temperatury – zauważył Lesley Prince, wykładowca psychologii na uniwersytecie w Birmingam.
PAP, www.naukawpolsce.pap.pl
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
04.12.2023
Wystawa „To sztuka być sobą” — w przestrzeni miejskiej Torunia
-
30.11.2023
Lidl promuje produkty z certyfikatem Fairtrade
-
27.11.2023
Rusza 23. MFF Watch Docs — start w najbliższy piątek
-
23.11.2023
„Sernik z kamieniami” już w sprzedaży!
-
20.11.2023
Po raz dziesiąty Mosznowładcy zapuszczają wąsy i badają mężczyzn w całej Polsce
-
15.11.2023
Zapraszamy na webinar dla mediów – jak nie stygmatyzować osób w kryzysie psychicznym