Rusza dwunasta edycja Festiwalu Sztuki na Bilbordach Art Moves
Międzynarodowy Festiwal Sztuki na Bilbordach Art Moves odbędzie się w Toruniu po raz dwunasty. W tym roku impreza odbywa się pod hasłem „Nadciągająca katastrofa czy szansa by uratować siebie i świat?”. Otwarcie zaplanowano na 6 września, natomiast już od początku września można oglądać konkursowe dzieła prezentowane na citylightach i ekranach LED.
W ciągu ostatnich kilku lat sztuka prezentowana na bilbordach stała się kulturalnym „must have”. Bilbordowe wystawy odbywają się m.in. w Teheranie, Mexico City, Paryżu, Los Angeles i Nowym Yorku. Toruń jest jednym z prekursorów tego trendu – Art Moves to pierwszy i jak na razie jedyny na świecie cykliczny festiwal promujący tego rodzaju sztukę. Na całym świecie bilbordy kojarzą się jednoznacznie z reklamą, tylko nie w Toruniu – przez kilka jesiennych tygodni bilbord staje się tam antybilbordem. Manifestacją myśli kontestującej konsumpcjonizm, wszelkie formy intelektualnego i duchowego zniewolenia. Anglia ma swojego poruszającego sumienie Banksy’ego, my stymulujący myślenie festiwal Art Moves – pisał o festiwalu Piotr Sarzyński w tygodniku Polityka. Współcześnie mamy do czynienia z wszechobecną, jawną lub ukrytą reklamą oraz propagandą – mówi Rafał Góralski z Galerii Rusz, współtwórca festiwalu. – Sztuka bilbordowa jest jak odtrutka, wytchnienie i chwila na refleksję w tym oszalałym, zapędzonym świecie. Bilbord ma szeroki zasięg działania, dociera do wszystkich, jest prodemokratyczny i egalitarny, przekracza życiowe i informacyjne nisze, w których funkcjonują ludzie. Zamienia miasto w wielką galerię sztuki, gdzie za darmo, 24 godziny na dobę można obcować ze sztuką.
Festiwal ma 3 poziomy oddziaływania – mówi Joanna Górska z Galerii Rusz, współtwórczyni festiwalu – wymyślamy temat i kierujemy go do artystów z całego świata, którzy odpowiadają na nasze pytanie, tworząc własne prace. Najlepsze prace prezentujemy w przestrzeni miejskiej Torunia. A widzowie, inspirując się nimi, mogą znaleźć swoje własne pomysły na festiwalowy temat. Łączymy więc to, co globalne z tym, co lokalne. W ramach tegorocznej edycji festiwalu na bilbordach, citylightach i ekranach LED zaprezentowane zostaną prace, odnoszące się do tematu przewodniego imprezy: „Nadciągająca katastrofa czy szansa by uratować siebie i świat?”.
Jednym z głównych elementów festiwalu jest międzynarodowy konkurs na najlepszą pracę bilbordową. Na tegoroczną edycję wpłynęło niemal tysiąc prac, nadesłanych przez 539 artystów z 68 krajów, m.in. Rosji, USA, Tajwanu, Chin, Macedonii, Azerbejdżanu, Wielkiej Brytanii i Iranu. Wyjątkowo dużo prac zostało przysłanych z Chin i Indii. Jury w składzie: Adam Niklewicz /artysta/ North Haven, Connecticut, USA; Mark Titchner /artysta/ Londyn, Wielka Brytania; Małgorzata Augustyniak /historyk sztuki, wiceprezes zarządu AMS SA/ Warszawa; Rafał Góralski /artysta, kurator, dyrektor Festiwalu Art Moves/ Toruń wyróżniło 10 prac, które są obecnie pokazywane na bilbordach w ramach Festiwalu Art Moves 2019.
Główna Nagroda Konkursu w wysokości 5000 PLN została przyznana projektowi autorstwa Dawida Celeka z Polski:
Zwycięska praca przełamuje czarnowidztwo hasła No future i zamienia je w coś budującego i otrzeźwiającego – Now! future. Namawia nas tym samym do zakasania rękawów i wzięcia się do pracy. Nasza przyszłość jest teraz i to dzisiejszy dzień o niej decyduje.
Kolejna wyróżniona praca to CHANGE/CHANCE Patricka Baumanna ze Szwajcarii, podkreślająca to, że każda zmiana jest szansą, by odmienić siebie i swoje podejście do rzeczywistości:
Ostatnia wyróżniona praca to dzieło Salmy Abbassi z Tunezji, przypominająca o tym, by myśleć nie tylko o sobie i własnych korzyściach, ale też o szerszym kontekście naszego istnienia. Jesteśmy częścią większej całości i razem możemy więcej:
Oficjalne otwarcie festiwalu odbędzie się 6 września 2019 o godz. 12.00 na Pl. Rapackiego w Toruniu. Będzie mu towarzyszyła akcja artystyczna Galerii Rusz pt. „Jestem na tym świecie po to, aby…”.
Program festiwalu:
01.09 – 30.09 – ekspozycja prac artystów na citylightach, umieszczonych na przystankach MZK (całe miasto)
01.09 – 30.09 – ekspozycja prac artystów na ekranach LED (ul. Kraszewskiego / Matejki, Szosa Chełmińska / Czerwona Droga, Pl. Skarbka)
05.09 – 09.10 – ekspozycja prac artystów na bilbordach (Pl. Rapackiego, ul. Wały gen. Sikorskiego, Szosa Chełmińska / Targowisko)
05.09 – 09.10 – Art Moves Workshop / warsztaty dla dzieci, interaktywne bilbordy dla dzieci, młodzieży i dorosłych (Pl. Rapackiego)
06.09 godz. 12 – Otwarcie festiwalu (Pl. Rapackiego)
06.09 godz. 12-13 – Akcja artystyczna Galerii Rusz (Pl. Rapackiego).
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
18.11.2024
Startuje 24. MFF WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe