Rusza 15. jubileuszowa edycja Festiwalu Art Moves
„Co warto docenić w niepewnych czasach?”. Rusza 15. jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki na Billboardach Art Moves. W ramach imprezy, w przestrzeni miejskiej Torunia, pojawią się prace zarówno uzdolnionych debiutantów, jak i uznanych, międzynarodowych twórców. Oficjalne otwarcie odbędzie się 9 września.
W tym roku festiwal skupia się na docenianiu – prostym, a równocześnie trudnym w realizacji procesie myślowym, ważnym dla poszczególnych jednostek, całych społeczeństw i globalnej społeczności. Docenianie rzeczy ważnych i wielkich, ale też tych niepozornych, zwyczajnych i codziennych, pomaga nam odnaleźć siłę do pokonywania trudności i wzbudza nadzieję na przyszłość. Poszukiwanie oparcia w tym, co dla nas ważne, jest szczególnie istotne w niepewnych czasach, w jakich przyszło nam obecnie żyć. Warto więc poświęcić trochę czasu na to, by pokontemplować sztukę i poszukać własnej odpowiedzi na pytanie: co warto docenić w niepewnych czasach?
Prace będą eksponowane w przestrzeni miejskiej Torunia na billboardach, citylightach i ekranie LED. Model prezentacji prac w przestrzeni miejskiej sprawdza się szczególnie w czasie kryzysu związanego z epidemią, gdyż pozwala odbiorcom bezpiecznie uczestniczyć w kulturze, bez ryzyka narażenia swojego zdrowia. Sprawia również, że prace zyskują bardzo szeroki odbiór i docierają nawet do odbiorców, którzy nie uczęszczają do tradycyjnych galerii sztuki i muzeów.
Jednym z głównych elementów festiwalu jest corocznie organizowany, międzynarodowy konkurs na najlepszą pracę billboardową. W tym roku artyści zostali zaproszeni do twórczej interpretacji hasła „Miłość czy nienawiść? Prawda czy fałsz? Co warto docenić w niepewnych czasach?”. Bo ludzkie życie, zarówno jednostkowe, jak i życie całych społeczeństw przestało być przewidywalne. Przechodzimy od kryzysu do kryzysu, bez chwili przerwy. Jeszcze nie skończyła się pandemia, a już wybuchła wojna w Ukrainie. Cały czas narasta kryzys klimatyczny, nasilają się ekstrema pogodowe. Rzeczywistość wydaje się niestabilna, nieprzewidywalna, pełna chaosu i zamętu. Jak w trudnych czasach żyć i na nowo się odnaleźć? Co pomaga nadać sens temu, co się dzieje, czego doświadczamy i co przeżywamy? Na czym się oprzeć i co wybrać? Co warto docenić w tych niepewnych czasach? Na tegoroczny konkurs wpłynęło 736 prac, nadesłanych przez ponad 400 artystów z 71 krajów świata. Główna Nagroda Konkursu trafiła do Michała Stachacza z Polski. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.
Oficjalne otwarcie festiwalu odbędzie się 09.09.2022 o godz. 12.00 na Pl. Rapackiego w Toruniu. Będzie mu towarzyszyła akcja artystyczna Galerii Rusz.
Program festiwalu:
01.09 – 30.09 – ekspozycja prac artystów na citylightach, umieszczonych na przystankach MZK (całe miasto),
01.09 – 30.09 – ekspozycja prac artystów na ekranie LED (ul. Polna 20),
07.09 – 30.09 – pokaz specjalny na słupie ogłoszeniowym (Pl. Rapackiego, przy Muzeum Uniwersyteckim),
09.09 – 05.10 – ekspozycja prac artystów na bilbordach (Pl. Rapackiego, ul. Wały gen. Sikorskiego / CSW, ul. Reja/ Gagarina),
09.09, godz. 12.00 – otwarcie festiwalu, akcja artystyczna Galerii Rusz (Pl. Rapackiego),
10.09, godz. 13.00 – Art Moves Workshop / warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych (przy Bramie Klasztornej, ul. Św. Ducha 2).
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS
-
25.10.2024
Gala Effie Awards Poland 2024
-
24.10.2024
Zrób TO dla JAJ!
-
23.10.2024
Oni wygrali ElektroEkologiczny Hackathon
-
22.10.2024
Bajka terapeutyczna o powodzi
-
18.10.2024
Chandra a depresja — czym się od siebie różnią?