Amnesty International publikuje Raport Roczny za rok 2015, dotyczący stanu praw człowieka na świecie. Międzynarodowa ochrona praw człowieka znajduje się w zagrożeniu w związku z krótkowzrocznym egoizmem rządów i drakońskimi represjami, które prowadzą do zbiorowego ataku na wolności i prawa, ostrzega organizacja.
Organizacja zauważa tendencje do podważania znaczenia praw człowieka, co robią według niej niektóre rządy celowo je atakując, nie przekazując wystarczających środków lub podważając autorytet instytucji, które utworzono w celu ich ochrony – takich jak Organy ONZ, Międzynarodowy Trybunał Karny i regionalne mechanizmy, takie jak Rada Europy czy system Międzyamerykańskiego Trybunału Praw Człowieka.
Według raportu, ponad 122 państwa torturowały lub w inny sposób źle traktowały ludzi, 30 lub więcej państw nielegalnie zmusiło uchodźców do powrotu do kraju, gdzie groziło im niebezpieczeństwo. W minimum 19 państwach zbrodnie wojenne lub inne naruszenia prawa konfliktów zbrojnych zostały popełnione przez władze lub grupy zbrojne. Sprawozdanie zwraca także uwagę na zwiększoną częstotliwość atakowania aktywistów, prawników i innych osób, które pracują na rzecz praw człowieka, zdaniem organizacji powiązaną po części z reakcją wielu władz na zmieniające się zagrożenia dla bezpieczeństwa w 2015 roku.
W części dotyczącej Polski organizacja podkreśla, że parlament nie zmienił ustawodawstwa w zakresie przestępstw z nienawiści. Krajowe śledztwo w sprawie współpracy z CIA i tajnych więzień nadal było w toku. Rząd zgodził się na relokację około 5000 uchodźców z Włoch i Grecji, co odbyło się w klimacie nietolerancji i dyskryminujących wypowiedzi podsycanych przez urzędników państwowych. Z końcem roku przyjęto szereg ustaw, co odbyło się bez konsultacji i publicznej debaty. Rzecznik Praw Obywatelskich, organizacje pozarządowe, Krajowa Rada Sądownictwa i inne organy wyraziły swoje zaniepokojenie w kwestii poszanowania praworządności.
AI podkreśla potrzebę wzmocnienia ONZ, podając konflikt syryjski za przykład systemowego niepowodzenia organizacji w ochronie prawa międzynarodowego i zapewnienia odpowiedzialności za popełnione zbrodnie.
Cały raport dostępny jest na stronie organizacji.
na podst. https://amnesty.org.pl
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
02.06.2023
Inicjatywa Tytoń 21 – mniej młodych ludzi uzależni się od palenia
-
01.06.2023
Drzewo Roku 2023 – rozpoczynamy głosowanie!
-
31.05.2023
„Dyskryminacja osób z niepełnosprawnościami” – premiera raportu Fundacji Avalon
-
29.05.2023
Green Caffè Nero rusza z inicjatywą #zKawąNaRowerze
-
24.05.2023
Wiosenny Dzień Charta
-
22.05.2023
Trwają zgłoszenia do Effie Awards Poland 2023