Ludzie religijni w większym stopniu opanowali umiejętność samokontroli niż osoby niewierzące. Rytuały i praktyki religijne wpływają na te partie mózgu, które odpowiedzialne są za samokontrolę i samoregulację.
Z badań prowadzonych przez profesora Michaela McCullougha wynika, że samokontrola, która jest decydująca w osiąganiu sukcesów życiowych, pomaga szczególnie w osiąganiu celów długofalowych. To powoduje, że również w życiu prywatnym osoby religijne często osiągają lepsze rezultaty: np. lepiej się uczą, zdrowiej odżywiają, rzadziej cierpią na depresję i dłużej żyją.
Religijny styl życia może przyczyniać się do wzrostu samokontroli ponieważ osoby wierzące zwracają większą uwagę na podejmowane działania. Ponadto mają jasno wytyczone sposoby postępowania, do których powinni się dostosować.
Zdaniem profesora McCullougha, dzięki jego badaniom łatwiej wyjaśnić dlaczego te same siły społeczno-religijne, które skłaniają ludzi do udziału w akcjach charytatywnych, mogą skłonić ich również do samobójczych ataków terrorystycznych.
PAP, www.naukawpolsce.pap.pl
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS