Młotek utworzony z manifestującego tłumu miażdży krzesło elektryczne, but depcze mur ograniczający wolność, jedno pstryknięcie niszczy stryczek – w kampanii hiszpańskiego oddziału Amnesty International. W kampanii zrealizowanej w czerwcu br AI przypomina o tym, że warto sprzeciwiać się łamaniu praw człowieka, w tym karze śmierci.
Celem organizacji jest uwolnienie wszystkich więźniów sumienia, zapewnienie więźniom politycznym bezzwłocznego i rzetelnego procesu sądowego, zniesienie kary śmierci, tortur oraz innych form okrutnego, nieludzkiego bądź poniżającego traktowania ludzi, położenie kresu pozasądowym egzekucjom oraz „zaginięciom”, a także walka z bezkarnością poprzez pociągnięcie do odpowiedzialności wszystkich łamiących prawa człowieka, zgodnie ze standardami międzynarodowymi.
Chociaż liczba wykonywanych na świecie egzekucji maleje z roku na rok, jednak nadal stanowi problem. Według danych AI w 2005 roku, co najmniej 2,148 osób zostało straconych w 22 krajach i co najmniej 5,186 osób zostało skazanych na śmierć w 53 krajach, z czego 94% wszystkich zarejestrowanych egzekucji miało miejsce w Chinach, Iranie, Arabii Saudyjskiej i USA.
Metody zabijania są różne, zależnie od kraju. W USA karę śmierci wykonuje się poprzez porażenie prądem elektrycznym, w Egipcie, Iranie, Japonii, Jordanii, Pakistanie, Singapurze poprzez powieszenie, w innych krajach poprzez ścięcie głowy, śmiertelny zastrzyk, rozstrzelanie, zadźganie, ukamienowanie. Skuteczność kary śmierci nie jest tymczasem potwierdzona dowodami. Z badań przeprowadzonych dla ONZ w 1988 roku i zaktualizowanych w roku 2002 wynika, że kara śmierci nie odstrasza morderców od popełnienia zbrodni bardziej niż lżejszy wymiar kary.
Za tę kreację wykonaną przez agencję Contrapunto BBDO przyznano Brązowego Lwa w kategorii Prasa na tegorocznym 58. festiwalu w Cannes.
A.Zych
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
13.03.2023
Brak towaru w magazynie
-
10.03.2023
Rumia oddaje głos śmieciom
-
14.02.2023
Walentynki — Święto Zrywania
-
14.02.2023
Walentynkowo o donacji
-
13.02.2023
Wracają. Zawsze wracają
-
01.02.2023
Chcesz przestać, a nie możesz