Przyjazny Uniwersytet
Minął okres pierwszego naboru na studia. Z roku na rok, coraz więcej osób podejmuje naukę na uczelniach wyższych, ale jest grupa osób, które nie mogą starać się o indeks. Przeszkodą nie jest słaby wynik matury czy sytuacja materialna, ale niepełnosprawność. Większość polskich uczelni nie ma przystosowanych budynków, aby osoby niepełnosprawne mogły spokojnie przemieszczać się na zajęcia. Tłumaczone jest to starymi, niskimi budynkami lub wysokimi kosztami rozbudowy o dodatkowe podesty czy windy na wydziałach.
W tym roku Uniwersytet Warszawski podjął próbę usunięcia tych przeszkód i udogodnienia niepełnosprawnym studiowania w jego murach. „Uniwersytet Warszawski, Twoje miejsce!” to kampania, dzięki której maja zostać przełamane stereotypy dotyczące niepełnosprawności oraz wykorzystany ma zostać potencjał wiedzy ludzi, którzy jak do tej pory z powodu architektonicznych przeszkód nie mogli zdobywać lub przekazywać swojej wiedzy. Pod uwagę brani są nie tylko studenci, ale również niepełnosprawni fizycznie naukowcy.
Kampania została przygotowana przez Uniwersytet, w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL (IW EQUAL) i projektu MISARN – Młodych Intelektualnie Sprawnych Ale Ruchowo Niepełnosprawnych. Ma być przykładem dla pozostałych uczelni wyższych w Polsce, jak modernizować obiekty i korzystać z wiedzy osób niepełnosprawnych.
Na Uniwersytecie uczy się i pracuje łącznie 900 niepełnosprawnych osób. Akcja pokazuje, że równy dostęp do wiedzy jest możliwy w XXI wieku, nikt nie jest lepszy ani gorszy, każdy może zdobywać wiedzę i doświadczenie. Skoro pracodawcy przełamali bariery zatrudniając osoby niepełnosprawne, to o modernizację zadbać powinny również uczelnie w kraju.
Agnieszka Kropelnicka
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
18.11.2024
Startuje 24. MFF WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
08.11.2024
Pokolenie Z na rynku pracy. Najnowszy raport OLX Praca