Fundacja Dzieci Niczyje rozpoczęła 18 stycznia 2007 r. ogólnopolską kampanię "Zobacz – Usłysz – Powiedz", która ma na celu uwrażliwienie dorosłych na problem przemocy wobec dzieci i pokazanie, w jaki sposób dorośli mogą pomóc dziecku.
Przemoc fizyczna rodziców wobec dzieci staje się coraz poważniejszym problemem społecznym. Media coraz częściej informują o przypadkach brutalnego pobicia dziecka czy też znęcania się nad nim. Wśród opinii społecznej panuje powszechny sprzeciw przeciwko biciu dzieci, połączony niestety z milczącym przyzwoleniem wynikającym z braku działania. Często przyczyną nie reagowania na przemoc wobec dzieci jest brak wiedzy jak to zrobić.
Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji, aż 41% dzieci w Polsce doświadcza kar fizycznych. Ponad 60% Polaków uważa, że ma moralne prawo podjąć działania, gdy dziecko jest bite przez rodzica pasem lub innymi przedmiotami. Jednak w przypadku klapsa, zainterweniowałoby już tylko 18,2%. Tylko 35% Polaków uważa, że bicie dziecka "za karę" nigdy nie powinno mieć miejsca, a 50% uznaje, że są sytuacje, które to usprawiedliwiają.
W kampanii jest położony nacisk na odpowiedzialność dorosłych za dzieci. Pokazana jest ona jako działanie w sytuacji kiedy dziecko jest krzywdzone – powiadamianie o przemocy wobec dziecka instytucji, które pomogą znaleźć pomoc dla dziecka i dla rodziny. W Polsce działa szereg instytucji, powołanych do tego, by chronić dzieci przed przemocą. Jednak mogą one zacząć działać dopiero w przypadku, gdy dostaną informację o krzywdzie dziecka. Tym samym powinniśmy reagować zarówno gdy wiemy, że dziecko doświadcza przemocy, ale także gdy podejrzewamy, że taka sytuacja ma miejsce.
Kampania jest oparta na przekazach medialnych – reklamie prasowej, internetowej oraz outdorowej. Wykorzystano w nich numer telefonu interwencyjnego oraz adres e-mail, pod którym można uzyskać pomoc w sytuacji, gdy ktoś podejrzewa czy też wie, że dziecko jest ofiarą przemocy.
Dla osób, które chcą podjąć działanie gdy dziecko jest krzywdzone, został udostępniony warszawski numer telefonu (022 826 80 72). Dzwoniąc pod ten numer dowiemy się jakie są procedury prawne i możliwości uzyskania pomocy psychologicznej, prawnej socjalnej etc. przez dzieci i ich rodziny, które padły ofiarą przemocy.
W ramach kampanii uruchomiono także stronę internetową www.zobacz-uslysz-powiedz.pl, na której można znaleźć odpowiedzi na pytania związane z przemocą wobec dzieci oraz przeciwdziałaniem przemocy wobec dzieci.
Oprócz przekazów medialnych w kampanii wykorzystywane są takze plakaty i ulotki informacyjne, które są dystrybuowane w całej Polsce przez organizacje i instytucje zajmujące się pomocą dzieciom.
Kampania realizowana jest dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej. Zrealizowała ją nieodpłatnie agencja DDB Warszawa. Firma Veneo przygotowała non-profit stronę internetową kampanii. Bezpłatną powierzchnię reklamową w największych miastach Polski zaoferowało AMS. Do współpracy w ramach kampanii włączyło się szereg instytucji i organizacji z całej Polski.
M.Czerepak
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
08.11.2024
Pokolenie Z na rynku pracy. Najnowszy raport OLX Praca
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie