Projekt stacji oczyszczającej wodę z plastiku wygrywa prestiżowy konkurs architektoniczny
Prototyp stacji oceanicznej, oczyszczającej wodę z plastiku, autorstwa słowackiej projektantki Lenki Petrákovej zdobył pierwsze miejsce w prestiżowym konkursie architektonicznym na kreatywne rozwiązania związane z ekologią i środowiskiem.
Pływająca platforma, nosząca romantyczną nazwę The 8th Continent, została zaprojektowana do wykonywania ciężkiej, niewdzięcznej i zupełnie nieromantycznej pracy. Ma uporać się z jednym z największych problemów naszej planety: zaśmieconymi morzami i oceanami.
Aż trudno uwierzyć, że tony plastiku i innych odpadów tworzą dryfujące skupiska o powierzchniach porównywalnych ze sporymi państwami czy nawet kontynentami. Szacuje się, że największe z nich — znane jako Wielka Pacyficzna Plama Śmieci — ma powierzchnię dochodzącą do nawet 1,6 miliona kilometrów kwadratowych, czyli porównywalną z rozmiarami Rosji. Więc, jak tłumaczy Lenka Petráková, można ją traktować jako dodatkowy, ósmy kontynent.
Projekt The 8th Continent otrzymał 2020 Grand Prix for Architecture and Innovation of the Sea przyznawane przez Jacques Rougerie Foundation, francuski instytut nagradzający wizjonerskie koncepcje o profilu proekologicznym, będące najciekawszymi formami współpracy między nauką i sztuką.
Schemat działania zwycięskiego projektu można prześledzić na filmie poniżej. Więcej na temat inicjatywy The 8th Continent można przeczytać w artykule zamieszczonym w serwisie The Calvert Journal, który znajduje się TUTAJ.
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
27.11.2023
Rusza 23. MFF Watch Docs — start w najbliższy piątek
-
23.11.2023
„Sernik z kamieniami” już w sprzedaży!
-
21.11.2023
Dzień jak co dzień
-
20.11.2023
Najlepsza inwestycja
-
20.11.2023
Po raz dziesiąty Mosznowładcy zapuszczają wąsy i badają mężczyzn w całej Polsce
-
16.11.2023
Gdy las się pali, pali nie tylko on