80% firm blokuje w Polsce pracownikom dostęp do niektórych zasobów sieci, m.in. stron internetowych; firmy będą to robić coraz częściej – wynika z badania przeprowadzonego przez D-Link oraz International Data Group.
Najbardziej popularne są blokady komunikacji P2P np. programów służących do nielegalnego ściągania plików (65%), konkretnych stron internetowych (55%) oraz portów do gier (50%). Rzadziej pracodawcy blokują komunikatory internetowe (35%), transmisję mediów (27%) i prywatną korespondencję e-mail (18%). Co dziesiąta firma całkowicie blokuje pracownikom dostęp do przeglądarek internetowych.
– Ograniczanie dostępu do zasobów Internetu przez pracodawców będzie coraz częstsze. To efekt tzw. cyberslackingu, czyli wykorzystywania Internetu w pracy do celów prywatnych. W Stanach Zjednoczonych, gdzie to zjawisko dokładnie przebadano, na prywatne sprawy załatwiane przez Internet pracownik przeznacza dziennie ok. 1,5 godziny. Trudno więc się dziwić, że blokady dostępu do pewnych zasobów internetu pracodawcy traktują jako swoje naturalne prawo – prognozuje Mariusz Piaseczny z firmy D-Link.
Zdaniem autorów badania, coraz trudniej znaleźć w Polsce firmę, która nie miałaby jeszcze dostępu do Internetu. Wśród przedsiębiorstw sektora MŚP (małe i średnie) takich firm w ogóle nie ma. Firmy te powszechnie korzystają z poczty e-mail i komunikatorów internetowych, jednak w celu zwiększenia efektywności pracy.
Zmienił się styl komunikacji polskich firm – obecnie wszystkie wykorzystują w korespondencji biznesowej pocztę elektroniczną, a prawie 70% używa komunikatorów internetowych. Co trzecia firma korzysta z tzw. usług Voice over IP (np. Skype), a co szósta prowadzi wideokonferencje.
Badanie na temat wykorzystania Internetu w firmach sektora MŚP przeprowadziła firma International Data Group (IDG Poland) na zlecenie firmy D-Link we wrześniu 2008 roku na grupie ponad 210 polskich firm sektora.
PAP, www.naukawpolsce.pap.pl
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
11.09.2023
Narodowy Dzień Sportu 2023 już 17 września
-
07.09.2023
13 EKO wiat AMS na nowej linii tramwajowej w Krakowie
-
04.09.2023
Startuje konkurs fotograficzny Wiki Lubi Zabytki
-
04.09.2023
„Książka za worek śmieci” – ruszyła XXI edycja akcji
-
31.08.2023
Rusza RakReaton, czyli wyzwanie, w którym liczy się pomaganie
-
28.08.2023
Pełnometrażowy komiks „42 dni” o przemysłowym chowie kurczaków