To, jak ludzie radzą sobie z gniewem zależy od ich pozycji – siedzącej lub leżącej – informuje „New Scientist”.
Aby badać gniew, naukowcy z Texas A&M University College polecali studentom napisać esej na jakiś kontrowersyjny temat (na przykład o aborcji), po czym oznajmiali, że będzie go oceniać osoba siedząca w sąsiednim pokoju. Następnie odtwarzano nagranie, w którym ktoś źle się wyraża o inteligencji eseisty i jego zdolności do logicznego myślenia. Studenci myśleli, że obelgi dotyczą właśnie ich – i wpadali w gniew, którego oznaki rejestrował elektroencefalograf.
Badając aktywność mózgu studentów, którzy wysłuchiwali osobistych zniewag w pozycji siedzącej, naukowcy zaobserwowali przełączenie aktywności mózgu w tak zwany „tryb otwartości i zbliżenia” (approach motivation), związany z chęcią bliższego zbadania czegoś. W pozycji leżącej na plecach ten tryb się nie uaktywniał – pojawiał się tylko gniew, tak samo jak w pozycji siedzącej.
Jak tłumaczy kierujący badaniami dr Eddie Harmon-Jones, osoba, która siedzi wyprostowana lub pochylona do przodu może być bardziej skora do ataku. Harmon -Jones zwraca uwagę, że pozycja leżąca, w której niemal zawsze bada się działanie mózgu za pomocą rezonansu magnetycznego, może dawać w niektórych wypadkach błędne wyniki co do odczuwanych emocji. Podobnie zniekształcająco mogą zresztą działać inne czynniki specyficzne dla badania MRI – hałas i ograniczona przestrzeń.
PAP
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS