Powstaje dom dziennej opieki dla chorych na choroby onkologiczne
Diagnoza „to rak” często wywraca cały świat chorego. Dotychczasowe życie rodzinne i towarzyskie zaczyna toczyć się wokół szpitala, problemem staje się uczestnictwo w kulturze, życiu społecznym a nawet praktyki religijne. Tymczasem dobrostan chorych w trakcie chemoterapii i radioterapii jest ważnym czynnikiem warunkującym skuteczność leczenia. Temu służyć ma pierwszy w Polsce dom dziennej opieki nad chorymi w różnych stadiach terapii onkologicznej.
Jego pomysłodawcą jest Fundacja Wspierania Osób Nieuleczalnie i Przewlekle Chorych JESTEM, która od siedmiu lat wspomaga chorych na raka w różnych stadiach leczenia, zapewniając im różne formy terapii, wyjazdy oraz serdeczną, rodzinną atmosferę. Fundację wspierają znane osoby. Gośćmi fundacji byli między innymi: Maja Komorowska, Stanisław Soyka, Karol Okrasa czy Robert Więckiewicz. Od sześciu lat Fundacja współpracuje także z Instytutem Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Chodzi o to, by zdrowieć na każdym etapie choroby. To bardzo ważne, żeby ludzkie ciepło otaczało chorego człowieka, szczególnie chorego onkologicznie – mówi Izabella Dembińska, prezes i współzałożycielka Fundacji. Fundacja JESTEM udziela wsparcia chorym na nowotwory, którzy są w trakcie leczenia onkologicznego lub to leczenie zakończyli, ale poruszają się samodzielnie. W zajęciach uczestniczą także osoby towarzyszące chorym. Program obejmuje zajęcia rehabilitacyjne, psychoonkologiczne, modlitwę, spotkanie ze sztuką i zdrowy posiłek, a wszystko to w godzinach przedpołudniowych, kiedy chory jest w domu sam. Fundamentem jest atmosfera, w której nikt nie jest anonimowy. Dzięki relacjom i proponowanym metodom troski o zdrowie, chorzy chcą żyć i nie żyją w lęku – mówi dr n. med. Ewa Anna Kosakowska, wiceprezes i współzałożycielka Fundacji JESTEM, specjalistka onkologii klinicznej, internistka, bioetyk.
Działalność Fundacji jest prowadzona w duchu chrześcijańskim, ale serdecznie przyjmowane są tu także osoby niewierzące: Zawsze starałem się wspierać działania Fundacji, być obecnym. Dla mnie wzruszająca i inspirująca jest atmosfera wolności, brak przymusu, dyskrecja, rodzinność. Każdy czuje się dobrze, nikt nie pozostaje na boku – mówi opiekun duchowy Fundacji, ks. Rafał Łaskawski. Dotychczasowa Fundacji działalność jest sporym wyzwaniem, ponieważ dysponuje ona jedynie kuchnią oraz niewielką salą, udostępnioną jej przez parafię św. Tadeusza Apostoła w Warszawie. To ma się jednak zmienić.
Fundacja JESTEM planuje zbudować pierwszy w Polsce dom dziennej opieki nad chorymi w różnych stadiach terapii onkologicznej. Dom ma służyć docelowo 120 podopiecznym, co stanowi liczbę niemal trzykrotnie większą niż obecnie. Dzięki darowiznom od Fundacji Trzy Trąby oraz wsparciu pracowni architektonicznej Atelier 3 Girtler & Girtler, Fundacja dysponuje już działką budowlaną na warszawskiej Augustówce oraz projektem i wszystkimi zezwoleniami budowlanymi. Obecnie pozyskiwane są fundusze niezbędne do rozpoczęcia budowy. W domu, oprócz dużej kuchni z wyspą, salonu i sali do ćwiczeń, mają znaleźć się także gabinety terapeutów.
Od prywatnych osób Fundacja otrzymała już 500 tys. zł. Wybudowanie domu w stanie surowym będzie kosztowało około jednego miliona złotych. Całkowite wykończenie „pod klucz” wymaga dodatkowych 1,5 miliona. Fundacja musi więc dozbierać około dwa miliony złotych i liczy na hojność darczyńców oraz wpływy z 1% PIT dla organizacji pożytku publicznego. Liczymy, że uda nam się stworzyć dla podopiecznych szczęśliwy dom. Naszą nagrodą jest radość podopiecznych. Mam wiele świadectw od osób, które były szczęśliwe, że trafiły do naszej Fundacji, pomimo ciężkiej, nieuleczalnej choroby. Ratujemy wiele osób przed samotnością. My jesteśmy z podopiecznymi do końca. Także ich żegnamy. Nikt nie odchodzi w samotności – podsumowuje Izabella Dembińska.
Wszystkie informacje na temat Fundacji JESTEM można znaleźć TUTAJ.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
03.10.2024
Znamy nominowanych jubileuszowej 25. edycji Effie Awards Poland
-
03.10.2024
Noc Księgarń już 4 października. Prawie dwieście wydarzeń w 180 księgarniach
-
30.09.2024
Jesienny talerz żywieniowy
-
30.09.2024
Po prostu się rusz!
-
27.09.2024
25 lat Galerii Rusz
-
26.09.2024
Jak oswoić prądożerców?