Intrygujące obrazy, głównie portrety różnych osób, z daleka wyglądają jak namalowane jakąś bardzo charakterystyczną dla ich autora techniką. Z bliska okazuje się, że są to tysiące mniejszych i większych przedmiotów, które układają się w wizerunki kobiet i mężczyzn. Dwuwymiarowy obraz staje się więc nagle trójwymiarowy.
Twórcą tych fascynujących dzieł jest Amerykanin Zac Freeman. Artysta twierdzi, że powstają one tylko z tych przedmiotów, które znajdzie lub dostanie od ludzi, a są to głównie śmieci, odpadki i nikomu już niepotrzebne przedmioty. Mogą być to zarówno kolorowe guziki, nakrętki od butelek, spinacze, jak i stare piloty od telewizorów, telefony czy opakowania po kosmetykach.
Freeman tworzy swoje „śmieciowe” portrety od 1999 roku. Kawałki śmieci przykleja do drewnianego podłoża, które stanowi dla niego malarskie płótno. W efekcie powstaje niezwykle realistyczny portret na odległość i ciekawa tablica obiektów z bliska. Jak mówi sam autor, przy tworzeniu obrazów bardzo ważne jest dla niego użycie rzeczywistych przedmiotów, ponieważ najlepiej oddają one intencję dzieła. Zdaniem Freeman’a śmieci niosą w sobie energię danego miejsca i czasu, w którym istniały jako przedmioty. Portrety są więc swego rodzaju kapsułami czasu dla obiektów odzwierciedlających naszą kulturę. Prace Amerykanina stanowią też ciekawy materiał do analizy przemian kulturowych. Pewne rzeczy wychodzą z użycia lub są szybko zastępowane swoimi nowymi, lepszymi wersjami. Zac daje tu przykład iPhone’a, którego w jednym ze swoich obrazów użył do stworzenia cienia na policzku portretowanego. W tamtym momencie telefon był jeszcze atrakcyjnym przedmiotem, ale już rok później został uznany za kompletnie archaiczny model. Technologia rozwija się w błyskawicznym tempie, a w raz z nią rosną społeczne oczekiwania i apetyty.
Zac Freeman, wraz ze swym oryginalnym dorobkiem artystycznym, stał się popularny w wielu krajach na świecie. Ma za sobą wiele wystaw w prestiżowych galeriach, głównie w Stanach Zjednoczonych i Londynie. Portfolio artystyczne Freeman’a można obejrzeć na stronie: www.zacfreemanart.com.
Agnieszka Grzechowiak
Nazwa projektu: Zac Freeman Art
Zasięg: Stany Zjednoczone
Autor: Zac Freeman
Czas: 1999 –
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
18.10.2024
Gdy znika dziecko, gubi się cała rodzina
-
26.09.2024
Jak oswoić prądożerców?
-
11.09.2024
#TataTeżCzyta2024 — podsumowanie kampanii
-
23.07.2024
Nie wszystko co „eco” jest eco
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie