Tajwański fotograf przez dwa lata robił zdjęcia psom tuż przed śmiertelnym zastrzykiem.
Tou Chih-kang robił zdjęcia w schronisku dla zwierząt w Taoyuan na Tajwanie. Przez dwa lata wykonał portrety około 400 psów, w większości porzuconych przez swoich właścicieli. Po 12 dniach oczekiwania na potencjalnego wybawiciela, zgodnie z panującym na Tajwanie prawem, psy zostały uśpione.
Zdjęcia przypominają nobliwe fotografie sprzed stu lat, na których bohaterowie próbowali wypaść możliwie dostojnie i godnie, aby tak właśnie zapisać się w świadomości potomnych. Są wśród nich psy rasowe i zwykłe kundle, takie, które przeżyły kilkadziesiąt lat i kilkumiesięczne szczenięta.
W roku 2012 na Tajwanie aż 800 tysięcy psów (70 procent wszystkich mieszkańcow schronisk) zostanie poddanych eutanazji po 12 dniach. W Taoyuanie wałęsające się po ulicy zwierzęta chwytane są przez specjalne patrole, finansowane z pieniędzy publicznych. Nikt nie zaprząta sobie głowy znalezieniem nowego właściciela czworonogom.
Tou realizuje swój projekt po pseudonimem artystycznym Tou Yun-fei. Jak mówi – tajwańskie media nie przykładają wystarczającej wagi do problemu i nie informują na ten temat. Celem jego projektu jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na to, jak traktowane są w tajwańskim społeczeństwie psy.
Obrońcy praw zwierząt za fenomen uznają fakt, że wśród 23-milionowej społeczności Tajwanu, większość to buddyści, którzy wierzą, że psy są reinkarnacją ludzi, którzy w poprzednim życiu zrobili coś złego.
Wybrane fotografie Tou Chih Kanga można było obejrzeć na jego pierwszej, dużej wystawie, w sierpniu w Fine Arts Museum w Kaohsiung, na południu Tajwanu. Kilka zdjęć powieszono na stałe w urzędzie miasta w Taoyuan, aby poruszyć sumienie i świadomość jego mieszkańców.
Paulina Wajszczak
Nazwa projektu: Dogs
Data: 2010/2012
Zasięg: Tajwan
Autor: Tou Chih-kang
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
18.10.2024
Gdy znika dziecko, gubi się cała rodzina
-
26.09.2024
Jak oswoić prądożerców?
-
11.09.2024
#TataTeżCzyta2024 — podsumowanie kampanii
-
23.07.2024
Nie wszystko co „eco” jest eco
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie