Czy społeczeństwa zachodnie zmierzają w stronę autozagłady? Czy następuje kres cywilizacji zachodu? Czy nasilający się kryzys finansowy nie ma tak naprawdę dużo głębszych podstaw i czy nie jest kryzysem ludzkiej mentalności? Czy autodestrukcja społeczeństwa, jaka miała ostatnio miejsce w Londynie (i innych brytyjskich miastach) nie jest symptomem tej „drogi w dół”? Kto odpowiada za ten stan rzeczy, kto ponosi winę? „Szukaliśmy wrogów, okazało się, że to my sami”.
Do postawienia tych zasadniczych pytań i poszukiwania odpowiedzi zachęcał Festiwal Art Moves, którego pierwsza „wyjazdowa” edycja odbyła się w Londynie w dniach 23-28 września.
Art Moves jest jedynym na świecie festiwalem sztuki bilbordowej. Realizowany jest przez polskich artystów we współpracy z artystami z całego świata.W ramach trzech poprzednich edycji festiwalu pokazano prace 50 artystów z 35 krajów świata w przestrzeni publicznej Torunia. Prezentacja prac odbywa się na nośnikach, które zwykle wykorzystywane są do ekspozycji reklam: bilbordów, megabilbordów, wielkoformatowych ekranów LED. Symbol współczesnego świata konsumpcji, jakim jest nośnik bilbordowy, organizatorzy Festiwalu zmieniają go w symbol namysłu i refleksji.
W Londynie na vanach, które jeździły po ścisłym centrum Londynu (Park Lane, Hyde Park Corner, Piccadilly, Leicester Square, Trafalgar Square, ParliamentSquare, Embankment, Kingsway and New Oxford street) i parkowały w najbardziej uczęszczanych miejscach zaprezentowano 7 festiwalowych prac następujących artystów: Bob & Roberta Smith (UK), Marcos Ramirez ERRE (Meksyk), Joanna Górska i Rafał Góralski (Galeria Rusz, Polska), Andrew Willett (UK), Jerzy Kosałka(Polska), Adam Niklewicz (USA). Prace spotkały się z dużym zainteresowaniem, reakcje ludzi były żywe i entuzjastyczne.
Organizatorem wydarzenia „Festiwal Art Moves w drodze” jest Fundacja Rusz, a współorganizatorem jest Toruńska Agenda Kulturalna.
Nazwa projektu:
Festiwal Art Moves w drodze
Zasięg (kraj/kraje):
Wielka Brytania
Autorzy:
Fundacja Rusz, Toruńska Agenda Kulturalna
Data:
09/2011
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
18.10.2024
Gdy znika dziecko, gubi się cała rodzina
-
26.09.2024
Jak oswoić prądożerców?
-
11.09.2024
#TataTeżCzyta2024 — podsumowanie kampanii
-
23.07.2024
Nie wszystko co „eco” jest eco
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie