Z badań wynika, że ponad połowa Polaków (55%) spośród różnorodnych opcji spędzania urlopu wybierze odpoczynek w domu. Ilu wyjedzie na ekowakacje? O tym ciekawym i często niedrogim sposobie spędzania wolnego czasu, przyjaznym dla otoczenia, łączącym dbałość o zdrowie i kondycję z poznaniem ciekawych przyrodniczo i kulturowo zakątków Polski czy świata opowiada Katarzyna Granat, Specjalista ds. Środowiska w Nestlé Polska S.A.
Czym są świadome wakacje?
Odpowiedzialna turystyka to trend światowy coraz bardziej popularny w Polsce. – Jest to świadome organizowanie oraz spędzanie czasu wolnego w sposób najbardziej przyjazny dla otoczenia – zdrowo dla nas samych, jak i środowiska naturalnego. Mowa tu zarówno o branży turystycznej, która dokłada starań, by jej oferta powstawała i była wykorzystywana z zachowaniem proporcji między sferą ekonomiczną, środowiskową i społeczną, jak i samych podróżnych wrażliwych na walory przyrodniczo-kulturowe. Na tego rodzaju zrównoważonym wypoczynku zyskuje również społeczność lokalna – ekoturyści zwiększają jej świadomość ekologiczną. Dostrzegając zainteresowanie regionem, jego mieszkańcy zaczynają doceniać posiadane bogactwa naturalne oraz uczestniczyć w ich ochronie – podkreśla Katarzyna Granat.
Wakacje wakacjom nierówne
– Odpowiedzialność towarzysząca ekowakacjom odwołuje się do świadomości turysty, który w sposób celowy wybiera formę zagospodarowania swojego wolnego czasu, od jego percepcji i wrażliwości na otoczenie, na potrzeby lokalne. Ekoturysta chce nie tylko wypocząć i poznać nowe rejony kraju czy świata, ale również poszerzyć swoją świadomość przyrodniczo-kulturowo-cywilizacyjną obcując z zabytkami kultury charakterystycznymi dla danego rejonu oraz wspierając lokalne społeczności. Odwiedzając obszary chronione, czyste i cenne przyrodniczo, odkrywając rdzenną kulturę dokłada on także starań, by minimalizować swój wpływ na środowisko oraz zachować dla przyszłych pokoleń dziedzictwo kulturowe kraju.
By wakacje były eko
Zdaniem Katarzyny Granat współczesny ekoturysta, by być odpowiedzialnym, w żadnym razie nie musi rezygnować z komfortowego wypoczynku, wystarczy, że:
- Segreguje śmieci opakowaniowe, w tych miejscach, w których prowadzona jest ich selektywna zbiórka oraz zabiera je ze sobą z miejsc, w których piknikuje czy wypoczywa np. z lasu, plaży, łąki
- W wyborze noclegu kieruje się profilem pensjonatu – poszukuje takich, które są wyposażone w urządzenia wodo- i energooszczędne, których właściciele przywiązują wagę do segregacji odpadów, recyklingu
- Korzysta z atrakcji przyrodniczo-kulturowych z poszanowaniem lokalnych społeczności, miejscowych zwyczajów, tradycji i kultury
- Wspiera rozwój lokalnego biznesu, wybierając regionalne wyroby – niejednokrotnie ekologiczne, dzieła miejscowych rękodzielników czy też usługi właścicieli gospodarstw agroturystycznych
- Planuje przejazdy transportem grupowym, publicznym: koleją, autobusami bądź rowerami
- W sposób oszczędny podchodzi do zasobów wody, korzysta z szybkiego prysznica kosztem kąpieli w wannie, zakręca wodę podczas zmywania naczyń czy mycia zębów
- Pierze w możliwie niskiej temperaturze i pamięta o rozsądnym dawkowaniu proszku do prania
- Planując leśne wycieczki rowerami bądź konno trzyma się wyznaczonych tras, by nie naruszać ściółki leśnej
- Spacerując po lesie z psem trzyma go na smyczy – gdyż samodzielnie biegający może być zagrożeniem dla dzikiej zwierzyny
- Zapoznaje się i konsekwentnie stosuje do regulaminów obowiązujących podczas zwiedzania wyodrębnionych części lasu. Zasady te opracowane zostały przez ekspertów, którzy doskonale wiedzą, jak chronić cenne obiekty na określonych terenach zielonych.
Ekoaktywność po zdrowie
Jednym z zasadniczych celów ekoturystyki jest czynne odkrywanie dzikiej przyrody i rdzennej kultury oraz ich poznawanie. – Gwarantują olbrzymią dawkę ruchu zarówno podczas pieszych górskich czy leśnych wędrówek, spacerów, wycieczek rowerowych, grzybobrania, wspinaczki skałkowej czy też zwiedzania lokalnych zasobów kultury – kręgów megalitycznych, starych ogrodów, parków czy siedlisk rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Na ekowakacjach nad wodą możemy do woli rozkoszować się pływaniem, nurkowaniem, rozpocząć przygodę z kajakarstwem czy też złapać bakcyla wędkowania – mówi Katarzyna Granat.
Ekowczasy z dzieckiem?
Ekologiczna turystyka to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy planują urlop z dziećmi. – Tego typu wyjazdy mają dla nich przede wszystkim wymiar edukacyjny – uczą się wrażliwości na naturę, obserwują ją na żywo, dostarczają im wielu emocji. Wspólne wyprawy rowerowe, pływanie łódką, obserwowanie ryb i skorupiaków (raków) w ich naturalnym środowisku, przygotowywanie posiłków, rozmowy przy ognisku czy przy zachodzącym słońcu – takie pejzaże i emocje zostają w sercu dzieci i dorosłych na długo, kształtując tym samym odpowiedzialną postawę wobec otoczenia oraz budując pozytywne relacje.
Polska jest eko
– Polska przyroda – często dzika, nieujarzmiona przez człowieka – kultura i tradycja to olbrzymi kapitał. Dodając do tego drobne rolnictwo i przetwórstwo, rzemiosło użytkowe i artystyczne, agroturystykę, zielone szkoły, turystykę uzdrowiskową i przyrodoleczniczą osiągamy długą listę niezwykle istotnych czynników stymulujących rozwój naszego kraju – podkreśla Katarzyna Granat promując Kargową, miejscowość, w której Nestlé ma swój zakład produkcyjny: – W mieście podziwiać można rynek, układ urbanistyczny i zabudowę z XVIII i XIX wieku oraz późnobarokowy pałac wraz z otaczającym go parkiem krajobrazowym oraz zabytkową aleją lipową. Okolice Kargowej są także wymarzonym miejscem dla rodzin z dziećmi, kajakarzy, miłośników pływania i jazdy rowerem, grzybiarzy czy wędkarzy. Wokół jeziora Liny, zlokalizowanego na terenie gminy Kargowa, turyści mają do dyspozycji plażę, kąpielisko, wypożyczalnię sprzętu i pole namiotowe z budynkiem sanitarnym. Dodatkowo z Kargowej można wybrać się nad jezioro nowo powstałą ścieżką rowerową.
W czerwcu 2011 – przy okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska – Nestlé wraz władzami miasta zorganizowało sprzątanie lasu wokół jeziora Liny oraz samego akwenu.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS