Wiersze m.in. Jacka Dehnela i Julii Hartwig oraz poetów z m.in. Litwy, Węgier, Portugalii, Anglii i Rumunii prezentowane są w warszawskim metrze. Akcja „Wiersze w metrze”, popularyzująca poezję, potrwa do 16 czerwca.
Projekt jest inicjatywą Instytutu Książki i British Council.
– To przedsięwzięcie absolutnie nowatorskie. Pokażemy poezję tam, gdzie na co dzień poezja się nie pojawia – w przestrzeni publicznej miasta – powiedział dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden podczas spotkania inaugurującego akcję w Warszawie. – Jeśli ta akcja skłoni kogoś, kto w metrze przeczyta kilka wersów dotąd nieznanej mu poezji, do pójścia na spotkanie z jej autorem, a może nawet kupienia tomiku wierszy, to znaczy, że jest więcej niż potrzebna.
W wagonach warszawskiego metra pasażerowie mogą poczytać wiersze m.in. Bernardine Evaristo z Wielkiej Brytanii, Casimiro de Brito z Rumunii, Daniela Jonasa z Portugalii, Dinosa Siotisa z Grecji czy Polaków – Jacka Dehnela, Julii Hartwig i Piotra Mitznera.
Akcja odbywa się w ramach stowarzyszenia europejskich instytutów kultury EUNIC. Obecnie bierze w niej udział 13 instytutów kultury, biuro promocji m.st. Warszawy oraz liczni partnerzy.
Inspiracją dla „Wierszy w metrze” są podobne projekty tego typu, które miały miejsce w Dublinie, Paryżu, Nowym Jorku, Barcelonie, Sztokholmie, Stuttgarcie i Moskwie, a przede wszystkim zainicjowany w 1986 roku projekt „Poems on the Underground”, który odbywa się cyklicznie w Londynie.
Prezentacji wierszy w warszawskim metrze towarzyszyć będzie m.in. Festiwal „Spoke’n’Word”, który zaplanowano w dniach 28-29 maja w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Odbędą się m.in. występy polskich poetów i slammerów oraz warsztaty.
Akcji „Wiersze w metrze” towarzyszy również konkurs haiku. Spośród nadesłanych utworów jury pod przewodnictwem poety haiku, Dariusza Brzóski Brzóskiewicza, wyłoni zwycięzców. Najlepsze prace zostaną opublikowane na specjalnej wystawie w stołecznym metrze i nagrodzone odtwarzaczami mp4. Utwory haiku można zgłaszać do 11 czerwca w języku polskim lub w jednym z języków instytutów kultury współorganizujących „Wiersze w metrze”.
Najważniejsze przedsięwzięcia związane z projektem odbędą się w centrum Warszawy (metro, Centrum Sztuki Współczesnej, Cafe Kulturalna, Chłodna 25). Projekt będzie również promowany poza Warszawą w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki, prowadzonych przez Instytut Książki w całej Polsce.
Projekt objęty jest honorowym patronatem prezydent m.st. Warszawy – Hanny Gronkiewicz-Waltz.
Strona akcji: www.wierszewmetrze.eu
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS