Podwórkowe dzieci czekają na oderwanie
W Polsce na ulicach żyje 300 tysięcy dzieci. Nowa kampania pod hasłem "Oderwij dzieci od ulicy" zwraca uwagę na ich potrzeby i zachęca do niesienia im pomocy, nie tylko poprzez wsparcie finansowe (podatek 1%), ale zaangażowanie się osób indywidualnych oraz firm w bezpośrednie działania.
Co piąte dziecko w Polsce żyje w ubóstwie. Tylko na Pradze Północ w Warszawie, ponad tysiąc dzieci musi być i jest dożywianych. Bieda, często wychowywanie w rodzinach patologicznych pozbawionych właściwych wzorców rodzinnych i społecznych, oraz brak wiary w siebie, sprawiają, że wiele dzieci, jak i nastolatków spędza większość swojego życia w środowisku podwórkowym wśród podobnych sobie rówieśników, próbując zwrócić na siebie uwagę, której im brakuje na co dzień. Popadają w różnego rodzaju nałogi i konflikty z prawem (kradzieże, bójki). Wiele z nich rezygnuje ze szkoły, ograniczając dzień do oglądania telewizji, wałęsania się po centrach handlowych lub przesiadywania na podwórkach.
Fundacja "Wspólna Droga – United Way Polska", która prowadzi kampanię, od 2005 roku pomaga młodzieży z marginesu społecznego, szkoląc „pedagogów ulicy”, którzy wykorzystują czas wolny dzieci jako narzędzie do zmiany społecznej. Wyszkoliła już ich kilkudziesięciu. Pedagodzy działają w różnych miastach, organizują dzieciom zajęcia (lekcje tańca, pływania, karate, gry w piłkę nożną, zajęcia wyrównawcze, lekcje języków obcych i informatyki), pomagają im w nadrabianiu zaległości w nauce.
Szefowa Fundacji, Małgorzata Mularczyk, podkreśla, że w tej sytuacji należy postawić na pedagogów ulicy, którzy mogą wyrwać dzieci z marazmu. Na to, czy dziecko wykorzysta swój potencjał i rozwinie drzemiące w nim zdolności, największy wpływ mają więzi emocjonalne i umiejętność aktywnego, twórczego spędzania czasu.
Kampania "Oderwij dzieci od ulicy" jest częścią długofalowego programu społecznego "Partnerstwo dla dzieci", prowadzonego od 2007 roku przez "Wspólną Drogę" przy udziale 11 organizacji pozarządowych, firm komercyjnych (Societe Generale, TNT Express, Carrefour Polska, Procter & Gamble), uczelni oraz różnych instytucji.
Elementami kampanii są ulotki (w których paski ze zdjęciami dzieci wyrywa się dosłownie, na ulicy zostaje tylko pies), citylighty, spot reklamowy, a także blog www.partnerstwodladzieci.blogspot.com.
M. Radziejowska
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
08.11.2024
Pokolenie Z na rynku pracy. Najnowszy raport OLX Praca
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie