Handel ludźmi to trzeci pod względem wielkości dochodów nielegalny biznes na świecie, tuż po handlu bronią i narkotykami. W ramach obchodów Europejskiego Dnia Walki z Handlem Ludźmi (18 października) ruszyła kampania "Handel ludźmi jest faktem" uświadamiająca, że ma on miejsce także w Polsce. Akcja prowadzona jest przez IOM (Międzynarodową organizację ds. Migracji), MSWiA – Departament Polityki Migracyjnej i MTV Networks Polska.
Według szacunków United Nation Office on Drugs and Crime roczny dochód handlarzy ludźmi wynosi 32 mld dolarów amerykańskich (kwota porównywalna z dochodem przemysłu narkotykowego), z czego około 22 mld pochodzi z usług lub produktów wytwarzanych przez ofiary handlu ludźmi.
– Mamy nadzieję, że kampania przyczyni się do większego zrozumienia, że handel ludźmi jest faktem oraz zwróci uwagę na mało uświadomione w społeczeństwie aspekty handlu ludźmi. Liczymy również na to, że skłoni osoby wkraczające na rynek pracy do dokładnego sprawdzania pracodawców i miejsc pracy, do jakich się wybierają. Chcemy, aby w przeglądających oferty pracy zapaliło się ostrzegawcze światełko, gdy spotkają się z nadzwyczaj atrakcyjną propozycją. Chcemy, aby o swoich planach opowiadali znajomym, rodzinie, pozostawiali swoje dane kontaktowe i zabezpieczali dokumenty. Dążymy do tego, aby migracje zarobkowe były bezpieczne i żeby przynosiły ludziom radość ze zmiany życia na lepsze – mówi Anna Rostocka, szefowa polskiego biura IOM.
Polska jest dziś zarówno krajem pochodzenia ofiar, ich tranzytu, jak i krajem docelowym. Oznacza to, że z jednej strony Polacy za granicą są wykorzystywani, z drugiej wiele osób pada ofiarą wykorzystania w Polsce, np. Polska w 2008 roku była drugim krajem docelowym dla ofiar handlu z Ukrainy.
W ramach akcji w wybranych stacjach telewizyjnych emitowane będą spoty kampanii odsyłające do strony www.stophandelludzmi.pl, gdzie znajduje się przydatny poradnik dla każdego wybierającego się do pracy za granicą.
– W pracy nad strategią tej kampanii oparliśmy się na rozmowach i konsultacjach z psychologami, pracownikami administracji publicznej oraz specjalistami bezpośrednio zaangażowanymi w walkę z handlem ludźmi. Chcieliśmy zyskać jak najlepszy wgląd w mechanizmy psychospołeczne leżące u podstaw błędów popełnianych przez zarobkowych migrantów, tak aby móc wpłynąć nie tylko na pojedyncze praktyki czy przejawy nieostrożności, ale też na postawy migrantów zarobkowych względem podejmowanej z dala od domu pracy, czy też rynku pracy, któremu okazują często nadmierne zaufanie – mówi Maciek Żakowski z Saatchi & Saatchi Think Tank.
Wystawę „Handel ludźmi nie zna granic” można będzie obejrzeć na hali głównej Dworca PKP Warszawa Centralna w dniach 16- 23.10.2009, a w dniach 19-20 października w Brukseli odbędzie się międzynarodowa konferencja pt. “Towards Global EU Action Against Trafficking in Human Beings”.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
18.11.2024
Startuje 24. MFF WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
08.11.2024
Pokolenie Z na rynku pracy. Najnowszy raport OLX Praca