17 września obchodzony będzie Dzień Sybiraka. W tym roku zyska on dodatkowy wymiar za sprawą akcji edukacyjnej Fundacji Rosa „Kartka dla Kombatanta”, w którą włączyli się podopieczni 15 szkół przyszpitalnych z całej Polski.
Od 1991 roku dzięki staraniom Związku Sybiraków 17 września – w rocznicę napaści ZSRR na Polskę – obchodzony jest Światowy Dzień Sybiraka. Aby przybliżyć dzieciom i młodzieży ten niezbyt odległy fragment historii, a także uczcić pamięć o tysiącach Polaków zesłanych na Syberię, Fundacja Rosa zrealizowała w tym roku projekt „Kartka dla Kombatanta”.
Do akcji zaproszono współpracujące z fundacją szkoły przyszpitalne z całej Polski. Placówki, które włączyły się w realizację tego projektu, organizowały latem dla małych podopiecznych warsztaty edukacyjne. W ich trakcie dzieci i młodzież zapoznawały się z autentycznymi historiami zesłańców (którzy najczęściej mieli wtedy po kilka lat). Przygotowywały również własnoręcznie kartki, które trafią do Sybiraków. Zadaniem warsztatów plastycznych było złagodzenie stresu małych pacjentów związanego z pobytem w placówce, rozwijanie kreatywności i wrażliwości estetycznej, a za sprawą podejmowanego tematu – również wrażliwości emocjonalnej, a także uczenie najnowszej historii.
– W akcję włączyło się 15 szkół przyszpitalnych z całej Polski, mali pacjenci wykonali ponad tysiąc kartek i laurek, często bardzo wzruszających. Część z nich trafi 17 września do Sybiraków podczas uroczystych obchodów w Warszawie oraz w trakcie niezwykłego „Peletonu Pamięci” organizowanego w Białymstoku przez Muzeum Pamięci Sybiru. Pozostałe kartki przekażemy oddziałom Związku Sybiraków w całym kraju i za ich pośrednictwem zostaną one przekazane żyjącym samotnie Sybirakom – mówi Agnieszka Łesiuk z Fundacji Rosa.
Mali autorzy pocztówek dołączą do nich również swoje adresy na wypadek, gdyby adresaci życzeń i podziękowań chcieli im odpisać. W ten sposób możliwe będzie bezpośrednie nawiązanie bliskiego, międzypokoleniowego kontaktu.
Projekt zyskał poparcie Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych i jest współfinansowany z jego środków. Partnerem prowadzonych działań jest Zarząd Główny Związku Sybiraków, a patronat honorowy nad akcją objęło Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.
Lista szpitali i szkół uczestniczących w projekcie „Kartka dla Kombatanta”:
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie
- Zespół Szkół Specjalnych w Lublinie
- Zespół Szkół Specjalnych nr 6 w Katowicach
- Warszawski Szpital dla Dzieci SPOZ
- Zespół Szkół Specjalnych przy Śląskim Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowym w Rabce Zdroju
- Zespół Szkół przy Szpitalu im. św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy
- Zespół Szkół Specjalnych nr 38 w Zabrzu
- Zespół Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych dla Dzieci Przewlekle Chorych w Ameryce
- Zespół Szkół Specjalnych nr 87 w Warszawie
- Zespół Szkół nr 108 w Poznaniu
- Zespół Szkół Specjalnych w Rymanowie Zdrój
- Zespół Szkół Specjalnych w Jastrzębiu Zdrój
- Zespół Szkół Specjalnych przy świętokrzyskim Centrum Rehabilitacji Stąporków
- Zespół Szkół nr 86 w Warszawie
- Zespół Szkół Specjalnych im. Dr Stanisława Kopczyńskiego przy Wojewódzkim Centrum Pediatrii „Kubalonka” w Istebnej
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
02.10.2024
Pomarańcza
-
02.10.2024
Świat oczami niepiśmiennych
-
01.10.2024
Same nie znikną
-
30.09.2024
Książka jest znacznie lepsza
-
29.09.2024
…z wyjątkiem uważnego kierowcy
-
29.09.2024
Inne na zewnątrz, inne w środku