"Prędzej czy później każdy z nas będzie pacjentem, dlatego dobrze, żebyśmy wiedzieli, co się nam należy i potrafili się o to upominać" – mówi ks. Arkadiusz Nowak, organizator kampanii "Prawa pacjenta, moje prawa".
Informowanie pacjentów o przysługujących im prawach, uświadomienie Polakom, jak wiele zależy od ich aktywnej postawy, zarówno w zakresie profilaktyki zdrowotnej, jak i w obliczu choroby, edukacja stowarzyszeń pacjentów oraz personelu medycznego – to podstawowe cele kampanii zorganizowanej przez Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, którego ks. Nowak jest prezesem. Kampanię zainaugurowano w przededniu Europejskiego Dnia Praw Pacjenta, przypadającego 18kwietnia.
Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Instytutu przez SMG/KRC, ponad 40% społeczeństwa nie słyszało w ogóle o prawach pacjenta, a spośród tych, którzy świadomi są ich istnienia, prawie 40% nie potrafi wymienić żadnego konkretnego przysługującego im prawa. Ponad trzy czwarte respondentów chciałoby się dowiedzieć więcej na ten temat.
– To dowód na to, że, przygotowując ustawę o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, trafiliśmy w sedno, wyszliśmy na przeciw zapotrzebowaniu obywateli – mówi wiceminister zdrowia Marek Twardowski. Projekt tej ustawy został przygotowany przez rząd Donalda Tuska i po pierwszym czytaniu skierowany do dalszych prac w komisji. Ma być to jedna z ustaw rozpoczynających reformę systemu ochrony zdrowia.
Kampania będzie informować o tym, gdzie można znaleźć informacje o prawach pacjenta oraz prezentować działalność organizacji i stowarzyszeń pacjentów, których celem jest udzielanie chorym niezbędnego wsparcia. Organizatorzy pragną także zwrócić uwagę na potrzebę nawiązywania partnerskich relacji między pacjentami a lekarzami.
– Pacjent znający swoje prawa, to pacjent odpowiedzialny, który potrafi rozmawiać z lekarzem i wspólnie z nim podejmować decyzje – powiedział ks. Nowak.
Jednym z celów kampanii jest promowanie Europejskiej Karty Praw Pacjenta, która wyznacza w 17. punktach standardy w relacjach pacjent – lekarz. Jest to nieformalny dokument pozarządowy, sporządzony w 2002 roku przez organizację Active Citizenship Network we współpracy z 12 organizacjami z różnych krajów Unii Europejskiej. Gwarantuje m.in. prawo do profilaktyki, dostępu do opieki medycznej, informacji, wolnego wyboru, prywatności i poufności, do unikania niepotrzebnego cierpienia i bólu, leczenia dostosowanego do potrzeb, a także do zażaleń i rekompensaty.
Kampania jest realizowana dzięki wsparciu Roche Polska oraz Polskiej Grupy Farmaceutycznej.
Strona kampanii: www.prawapacjenta.eu
Źr: PAP
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
18.11.2024
Startuje 24. MFF WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
08.11.2024
Pokolenie Z na rynku pracy. Najnowszy raport OLX Praca