Krzyki świadczące o aktach przemocy i szczekanie psa za ścianą to dźwięki często traktowane przez sąsiadów w jednakowy sposób. Jedyną reakcją, jaką wywołują, jest zniecierpliwienie i irytacja, bo przeszkadzają w codziennych, domowych czynnościach albo podczas czytania książki przed zaśnięciem. Kiedy zapada wreszcie cisza, sąsiedzi mogą odetchnąć z ulgą, zupełnie nie zdając sobie sprawy z tego, że za ścianą rozegrała się tragedia.
Elementem realizacji ogłoszonego przez premiera Francji Francois Fillona priorytetu na rok 2010, jakim jest walka z przemocą wobec kobiet była zainaugurowana w Dzień Kobiet kampania telewizyjna kierowana do świadków przemocy domowej.
W ramach współpracy w dążeniu do osiągnięcia tego celu 25 stowarzyszeń feministycznych oraz organizacji pozarządowych zajmujących się ofiarami tego typu przemocy utworzyło wspólny front. Głównym celem prowadzonych działań jest uświadomienie całemu społeczeństwu wagi problemu, a następnie promocja działań stowarzyszeń zaangażowanych w walkę z przemocą. W świetle danych prezentowanych w stworzonym przez francuską agencję BETC EuroRSCG spocie telewizyjnym, każdego roku jedna na dziesięć kobiet jest ofiarą przemocy, i każdego roku część z nich jest zostaje zamordowanych.
W planach kampanii jest także wzmocnienie ram prawnych dla ochrony kobiet, będących ofiarami szykan, molestowania czy – co jest kwestią dyskusyjną – przemocy psychicznej we własnym domu. Pomysłem zupełnie nowym na skalę europejską jest prawne uregulowani tej kwestii przez wprowadzenie obowiązku noszenia elektronicznych obrączek przez mężczyzn, którzy mocą wyroku sądowego mają zakaz zbliżania się do partnerki.
Na czas trwania projektu publiczne stacje telewizyjne umożliwiły darmowe wyświetlanie filmów promujących stowarzyszenia oraz spotu kampanii w najlepszym czasie antenowym. Do końca roku zorganizowane zostaną seminaria i sympozja, a także debaty na temat filmów dotykających problematyki męskiej dominacji. Na stronie internetowej akcji zamieszczono skierowany do wszystkich członków społeczeństwa apel o poparcie projektu ustawy oraz prośbę o rozpowszechnianie numerów telefonów, pod którymi ofiary przemocy domowej mogą znaleźć pomoc.
Według danych Narodowego Obserwatorium Przestępczości z siedzibą w Paryżu, liczba incydentów, które można zaliczyć do przemocy domowej wciąż rośnie, a urazy doznane na skutek pobicia przez współmałżonka są przyczyną śmierci 160 kobiet rocznie.
E. Janota
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
04.11.2024
Nie chcesz trafić do tego dołka
-
31.10.2024
Poszły z dymem