Trzynastu przedstawicieli Olimpiad Specjalnych Polska odebrało 5 sierpnia w Pałacu Prezydenckim odznaczenia państwowe za zasługi w działalności z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Uhonorowani zostali zarówno trenerzy, działacze, wolontariusze jak i zawodnicy Olimpiad Specjalnych. Jest to wyraz uznania dla ludzi, którzy organizują zawody sportowe w ramach Olimpiad i pomagają osobom z niepełnosprawnością intelektualną pokonywać bariery i ograniczenia w życiu codziennym. Z rąk Ministra Olgierda Dziekońskiego Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski odebrała 1 osoba, Złoty Krzyż Zasługi 6 osób, Srebrny Krzyż Zasługi 5 osób, a Brązowy Krzyż Zasługi 1 osoba.
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał dr Waldemar Skowroński, Wiceprezes ds. Sportowych Olimpiad Specjalnych Polska, ekspert i badacz zagadnień sportu osób niepełnosprawnych, wykładowca warszawskiej AWF. Waldemar Skowroński jest związany z Olimpiadami Specjalnymi od blisko 30 lat. Był wielokrotnie kierownikiem lub zastępcą kierownika polskiej reprezentacji na Światowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, współorganizatorem Igrzysk Ogólnopolskich. Jest także trenerem hokeja halowego. Od kwietnia 2012 roku zasiada w Radzie Sportu Osób Niepełnosprawnych przy Ministrze Sportu i Turystyki.
Brązowy Krzyż Zasługi otrzymała Maria Ogińska, zawodniczka Olimpiad Specjalnych, która od blisko 50 lat bierze udział w rywalizacji sportowej. Zdobyła pierwsze złoto i srebro dla Polski na Światowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Baton Rouge w USA w 1983 roku, pierwszych na których obecna była Polska. Miało to miejsce na dwa lata przed oficjalnym rozpoczęciem działalności Olimpiad Specjalnych w naszym kraju. Maria Ogińska cały czas czynnie uprawia sport, z ostatnich Zimowych Igrzysk Światowych w koreańskim Pyeongchang wróciła z kompletem medali.
Złote Krzyże Zasługi otrzymali:
Bogusław Gałązka – wieloletni działacz, związany z Olimpiadami Specjalnymi od ponad 21 lat. W Olimpiadach Specjalnych Polska działał jako wolontariusz, fundraiser, specjalista ds. sportu oraz dyrektor generalny. Był twórcą strategii, które realizowane były w 18 Oddziałach Regionalnych oraz głównym pomysłodawcą organizacji Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, Warszawa 2010r.
Jerzy Janowicz – lekarz, specjalista medycyny sportowej, przez ponad 30 lat wykładowca warszawskiej AWF. Jest lekarzem polskiej reprezentacji Olimpiad Specjalnych na Światowych Igrzyskach i obozach przygotowawczych do największych zawodów. Organizował obsługę medyczną najważniejszych zawodów Olimpiad Specjalnych w Polsce
Grzegorz Kurkowski – od 1992 roku działa społecznie w Olimpiadach Specjalnych Polska. Założyciel i trener Klubu Olimpiad Specjalnych „Strzała” Jędrzejów. Przez 10 lat prezes Oddziału Świętokrzyskiego Olimpiad Specjalnych. Inicjator i główny organizator IX Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych Kielce 2009 oraz VIII Ogólnopolskich Zimowych Igrzyska Olimpiad Specjalnych Kielce Skarżysko-Kamienna 2012. Igrzyska te zostały uznane przez Marszałka Województwa Świętokrzyskiego najlepszymi imprezy rangi ogólnopolskiej w województwie świętokrzyskim w 2009 i 2012 roku. Trener polskiej reprezentacji Olimpiad Specjalnych na Światowych Igrzyskach w Nagano i Atenach. Był także kierownikiem polskiej kadry na Europejskich Igrzyskach w Warszawie.
Grzegorz Małkus – od 1987 roku związany jest z ruchem Olimpiady Specjalne Polska. Od 2010 roku jest Wiceprezesem ds. finansowych Olimpiad Specjalnych Polska oraz Prezesem Świętokrzyskiego Oddziału Olimpiad Specjalnych. Wraz z zawodnikami reprezentował Polskę na Światowych Igrzyskach w New Haven i Szanghaju, wielokrotnie współorganizował zawody regionalne i ogólnopolskie, w tym m.in. Letnie Ogólnopolskie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w 2009 roku w Kielcach.
Michał Olszański – dziennikarz radiowy i telewizyjny. Od lat 90-tych związany z Olimpiadami Specjalnymi Polska, propagator idei i misji Olimpiad Specjalnych. Jako wolontariusz uczy zawodników Olimpiad Specjalnych autoprezentacji, pracy przed kamerą oraz wypowiedzi publicznych. Jako redaktor sportowy relacjonuje międzynarodowe i krajowe zawody sportowe Olimpiad Specjalnych, między innymi Światowe Igrzyska letnie i zimowe. Michał Olszański prowadzi także uroczystości i konferencje prasowe organizowane przez Olimpiady Specjalne Polska.
Małgorzata Strzałkowska – Związana z ruchem Olimpiad Specjalnych od 1988 roku. Od roku 1995 nieprzerwanie lat sprawuje funkcję Dyrektora ds. Sportu Olimpiad Specjalnych Polska. Należy do CTAC, sportowej europejskiej komisji doradczej, która wytycza kierunki działania Special Olympics w Europie.
Srebrne Krzyże Zasługi otrzymali:
Róża Banasik-Zarańska – wiceprezes do spraw sportu w Komitecie Krajowym Olimpiad Specjalnych Polska, członek Komitetu Krajowego. Jest pionierem działań Olimpiad Specjalnych na Pomorzu. Utworzyła, rozbudowała i przez wiele lat zarządzała oddziałem Pomorskim Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska. Była delegatem technicznym do spraw kajakarstwa na poziomie światowym (Igrzyska w Irlandii, Chinach i Grecji).
Anetta Gawrysiak – założycielka i przewodnicząca lubu Olimpiad Specjalnych PROMYK w Rybniku, który zrzesza około 140 zawodników. Przewodnicząca komitetu organizacyjnego regionalnych mityngów pływackich, regat żeglarskich, spływów kajakowych Olimpiad Specjalnych.
Ewa Hałambiec – szefowa opolskiego oddziału Olimpiad Specjalnych. Organizuje zawody o zasięgu ogólnopolskim: ogólnopolski turniej tenisa ziemnego, ogólnopolski mityng w jeździe szybkiej na wrotkach, ogólnopolski mityng w biegach przełajowych, ogólnopolski turniej sportów zunifikowanych młodych-piłka nożna i koszykówka.
Natalia Nowak – członek Komitetu Krajowego, dyrektor oddziału Olimpiad Specjalnych w Wielkopolsce. Jest kierownikiem i organizatorem letnich i zimowych obozów sportowych, zawodów sportów zunifikowanych oraz projektów promujacych integrację osób niepełnosparwnych w społecznosciach lokalnych.
Joanna Styczeń-Lasocka – dyrektor generalny Olimpiad Specjalnych Polska, odpowiada za realizację strategii i polityki całego Stowarzyszenia.
Olimpiady Specjalne są światowym ruchem sportowym dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zrzeszają blisko 5 milionów sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 170 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność, na początku lat osiemdziesiątych. W Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jedną z misji Olimpiad Specjalnych jest uświadomienie i udowodnienie wszystkim Polakom, że włączenie tej grupy do codziennego funkcjonowania społeczeństwa przynosi ogromne korzyści obu stronom.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS