Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie opublikowała nowy raport pt. „Krok po kroku… Jak firmy obuwnicze dbają o prawa człowieka?”.
Do badania, przeprowadzonego w ramach kampanii Kupuj Odpowiedzialnie Buty (ang. Change Your Shoes), zaproszono 23 najbardziej rozpoznawalnych firm obuwniczych widocznych na ulicach i w centrach handlowych w całej Europie. 11 spośród 23 firm (w tym polskie CCC i Wojas) nie udzieliło odpowiedzi. Pozostałe 12 firm wypełniło kwestionariusz z pytaniami o kwestie płac dla pracowników, standardy BHP i ochrony środowiska oraz transparentność działań. Na potwierdzenie udzielanych odpowiedzi firmy przesyłały dodatkową dokumentację. Otrzymane informacje zostały zanalizowane i ocenione.
Najwyższe noty uzyskały: Adidas, hiszpański El Naturalista i norweski Eurosko. Uznano, że te firmy są „na dobrej drodze” do skutecznego identyfikowania, zapobiegania i rozwiązywania problemów z przestrzeganiem praw człowieka w całych łańcuchach dostaw. Za „podejmujące wysiłki” uznano m.in. Batę, Deichmanna oraz Clarksa. Żadna z firm nie otrzymała najwyższej oceny, oznaczającej stałe postępy w dbaniu o prawa człowieka. 9 z 23 zaproszonych do badania firm publikuje raporty dotyczące odpowiedzialności społecznej i ekologicznej regularnie informując konsumentów o swoich działaniach w tym zakresie.
Oczekujemy od firm obuwniczych, że krok po kroku będą zwiększać wysiłki w kierunku większej transparentności i przestrzegania praw człowieka. Również konsumenci są coraz bardziej zainteresowani tym, w jakich warunkach powstają kupowane przez nich buty. Liczymy, że raport ten dostarczy im informacji jakich oczekują. Mamy również nadzieję, że niedługo będziemy mogli uwzględniać w podobnych publikacjach odpowiedzi otrzymane od polskich firm – mówi Joanna Szabuńko z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie.
Każdego roku na świecie produkowanych jest 24 miliardy par butów. Większość (88%) powstaje w Azji, w krajach, gdzie wynagrodzenia pracowników są najniższe. Największymi problemami są niskie płace niewystarczające na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych i ograniczenia działalności związków zawodowych. Innym problemem w produkcji butów skórzanych jest narażanie zdrowia pracowników w procesie garbowania skór. Raport „Krok po kroku…” jest dostępny w wersji elektronicznej na stronie Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie.
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
04.12.2023
Wystawa „To sztuka być sobą” — w przestrzeni miejskiej Torunia
-
30.11.2023
Lidl promuje produkty z certyfikatem Fairtrade
-
27.11.2023
Rusza 23. MFF Watch Docs — start w najbliższy piątek
-
23.11.2023
„Sernik z kamieniami” już w sprzedaży!
-
20.11.2023
Po raz dziesiąty Mosznowładcy zapuszczają wąsy i badają mężczyzn w całej Polsce
-
15.11.2023
Zapraszamy na webinar dla mediów – jak nie stygmatyzować osób w kryzysie psychicznym