Zużyte i zniszczone okładki książek czy fragmenty kartonowych pudeł nie muszą kończyć życia w koszu na śmieci. Seria kolaży Ryan Sary Murphy udowadnia, że stare papiery mogą być idealnym materiałem dla śmiałych twórców. Prace artystki z jednej strony udowadniają, jak różnorodna może być współczesna sztuka, z drugiej zaś uczą – jak twórczo wykorzystywać odpady.
Artystka, która na stałe mieszka i tworzy w Nowym Jorku, wykorzystuje znalezione kartony i stare okładki do tworzenia abstrakcyjnych kolaży przestrzennych. Poproszona o opisanie swoich prac w kilku słowach, mówi, że są one powściągliwe, pokazują miejski/naturalny krajobraz, są konstrukcją i dekonstrukcją zarazem*. Tytuły poszczególnych dzieł są najczęściej tajemnicze i niejednoznaczne – „Żerowanie na odrębnych podwórkach”, „Nieobecne wnętrze” czy „Modułowe podejrzenia” to tylko kilka przykładów. Kolaże Murphy to jednocześnie metafory, których odczytanie nie zawsze jest proste. Całość robi dość duże wrażenie, jak na efekt wykorzystania starych okładek, kartonów oraz kleju i nożyczek.
Papier jest dziś jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów. Rocznie na świecie produkuje się ok. 318 mln ton tego surowca. Tona makulatury pozwala oszczędzić 17 drzew, 1476 litrów ropy oraz 26 tysięcy litrów wody niezbędnych do jego produkcji.
Niezwykłość prac amerykańskiej autorki polega na tym, że udało jej się podnieść odpady wtórne do rangi sztuki. Kolaże, które tworzy od 2008 roku, były wystawiane w kilkunastu galeriach sztuki w Nowym Jorku oraz innych miejscach Stanów Zjednoczonych.
Jacek Czerwiński
(źródło: http://www.notpaper.net/2011/09/ryan-sarah-murphy.html)
Nazwa projektu:
Ryan Sarah Murphy’s Collages
Zasięg:
Stany Zjednoczone
Autor:
Ryan Sarah Murphy
Data:
01/2012
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
18.10.2024
Gdy znika dziecko, gubi się cała rodzina
-
26.09.2024
Jak oswoić prądożerców?
-
11.09.2024
#TataTeżCzyta2024 — podsumowanie kampanii
-
23.07.2024
Nie wszystko co „eco” jest eco
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie