– Dostrzegam problem, jakim jest znęcanie się nad dziećmi, ale uważam, że w normalnych rodzinach klapsy mogą się zdarzyć – powiedział b. prezydent Lech Wałęsa na konferencji prasowej zorganizowanej przez Stowarzyszenie Damy Radę.
Wałęsa wyraził gotowość objęcia patronatem kampanii społecznej "W obronie Cypiska" organizowanej przez stowarzyszenie. – Zaproponowaliśmy panu prezydentowi, żeby wsparł nas w walce z przemocą domową. Już raz udało mu się przeprowadzić bezkrwawą rewolucję – mówiła prezes Stowarzyszenia Beata Mirska.
Kampania przeciwdziałania przemocy wobec dzieci ma uwrażliwić społeczeństwo oraz instytucje zajmujące się pomocą rodzinie na ten problem. Stowarzyszenie od kilku miesięcy organizuje w różnych miastach Polski cykl spotkań "Szczęśliwa rodzina – wolna od przemocy".
Były prezydent zadeklarował, że poprze działania stowarzyszenia. – Mam spore doświadczenie, w końcu wychowałem ośmioro dzieci. Przyznam, że nie raz wziąłem pasek. Kiedyś, gdy chciałem dać klapsa mojemu synowi, ten zawołał: "Tato, przecież tata ma pokojowego Nobla!" Przyznam, że mnie tym rozbroił – opowiadał Wałęsa.
Podkreślił, że choć jest przeciwnikiem znęcania się nad dziećmi, uważa, że "dziecko trzeba czasem postraszyć". – Dostrzegam szerszy problem, ale jeśli generalnie tego zabronimy, a dziecko postawimy nad rodzicem, do niczego nie dojdziemy – przestrzegał były prezydent.
Definicja przemocy znajduje się w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. W jej myśl jako przemoc w rodzinie należy rozumieć "jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste osób wymienionych w pkt. 1, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą."
Przemoc to przestępstwa w myśl kodeksu karnego. Najdobitniej pokazuje to Art. 207 KK, który mówi o fizycznym lub psychicznym znęcaniu się "nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny". Znęcanie się (przez które rozumiana jest powtarzalność lub długotrwałość godzenia w dobra ofiary) jest zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności, zaś jeśli jest połączone ze szczególnym okrucieństwem – nawet do 10.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
18.11.2024
Startuje 24. MFF WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
08.11.2024
Pokolenie Z na rynku pracy. Najnowszy raport OLX Praca