Nomy twarz
22 maja na całym świecie obchodzony jest Dzień Nomy. Noma jest chorobą najbiedniejszych krajów świata i jak wiele chorób występujących na tych obszarach wynika z niedożywienia. Rozprzestrzenia się szybko w krajach nierozwiniętych, szczególnie w Afryce subsaharyjskiej. Liczbę nowych zachorowań szacuje się na co najmniej 0,5 mln rocznie. Atakuje głównie wywodzące się z biednych rodzin dzieci między drugim a szóstym rokiem życia. O nomie mało się mówi, gdyż stanowi wstydliwy problem dla borykających się z plagą otyłości krajów rozwiniętych. Noma im nie zagraża, pozbawiona jest też tej nieco romantycznej aury, której doszukać się można w przypadku innych chorób stanowiących bolączkę regionu (malaria, AIDS).
Słowo "noma" pochodzi od greckiego neimen – "pożerać" i jest to trafne określenie dla choroby, która rozpoczyna się od uszkodzenia miękkich i twardych tkanek ust i twarzy. Noma „pożera” twarze chorych, przez co utrudnia im jedzenie, a nieleczona prowadzi do śmierci. Żeby walczyć z tą chorobą konieczne jest odpowiednie odżywianie, leczenie obejmujące antybiotyki, a w wielu przypadkach również chirurgiczne poprawianie deformacji twarzy. Nieodzowne jest także wykrywanie choroby w jej wczesnym stadium i jaj zapobieganie. Oznacza to koszty, ale przede wszystkim konieczna jest wiedza.
W tym celu International Noma Federation zorganizowała w 2008 roku kampanię informacyjno-edukacyjną mającą przybliżyć wstydliwy i przemilczany problem. Na zorganizowanej w Genewie konferencji World Noma Day poruszone zostały tematy zapobiegania nomie, jej przyczyn i metod leczenia, a wykładom towarzyszyły wystawy zdjęć i projekcje filmów. Dzięki temu spotkaniu organizacje humanitarne miały wyjątkową okazję do zaprezentowania swojej pracy w terenie oraz wymiany doświadczeń. Była to również sposobność dla lepszego zdefiniowania pomocy organizacji pozarządowych i połączenia ich planów działania we współpracy z programami narodowymi.
Poza zorganizowaniem konferencji fundacja zamieściła w internecie informacje dotyczące nomy oraz 16-minutowy film przybliżający ten lekceważony problem, przygotowany przez współpracującą z nią fundację l’Hymne aux Enfants.
Strony kampanii: www.windsofhope.org, www.nonoma.org, www.fhe-noma.org
M.Durda
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
04.11.2024
Nie chcesz trafić do tego dołka
-
31.10.2024
Poszły z dymem