Fundacja MaMa w ramach 4.edycji kampanii „O Mamma Mia! Tu wózkiem nie wjadę” po raz kolejny wzięła pod lupę stołeczne urzędy i instytucje. Organizacja sprawdza ich dostępność dla rodziców i dzieci, efekty prac Ratusza nad likwidacją barier architektonicznych, a także szuka nowych miejsca przyjaznych rodzicom.
Syliwa Chutnik, Prezes Fundacji MaMa podjęła temat przystosowania przestrzeni publicznej do potrzeb różnych grup społecznych. – W przypadku matek, a zatem jednej z bardziej licznych grup społecznych, problem z zauważeniem ich „walki o przestrzeń” wynika ze stereotypowego postrzegania kobiety jako pasywnej i ugodowej osoby. Tymczasem matki (lub rodzice, opiekunowie) dzieci do 2,5 roku życia (jest to średni czas, do kiedy dziecko korzysta z wózka) i dzieci niepełnosprawnych ruchowo staczają codzienną batalię o wyjście z domu i przemieszczanie się po mieście, a także egzystowanie w nim. Oczywiście, robią to po cichu, bez zbytniego skarżenia się na życiową sytuację. Pozorne pogodzenie się z barierami architektonicznymi podszyte jest jednak głęboką frustracją, zmęczeniem, a nawet uszczerbkami na zdrowiu fizycznym.
Fundacja MaMa ogłosiła wyniki raportu z przystosowania 18. warszawskich urzędów dzielnicowych do potrzeb rodziców i dziecioraz ogłosiła listę miejsc przyjaznych rodzinom w Warszawie. Wyniki nie napawają optymizmem – spośród 18 urzędów dzielnic m.st. Warszawy aż 11 nie zapewnia dobrych warunków dla kobiet w ciąży i rodziców z małymi dziećmi, a 1 nie ma nawet podjazdów dla wózków inwalidzkich i dziecięcych.
– Rodzice, którzy muszą pokonywać miasto z wózkiem dziecięcym, natrafiają na wiele przeszkód. Niektóre z nich są nie do przejścia, szczególnie dla rodziców starszych dzieci niepełnosprawnych. Zniesienie wózka z czwartego piętra, wjechanie do urzędu pozbawionego podjazdów czy przeprawienie się przez ulicę najeżoną wysokimi krawężnikami jest często niewykonalne. Sprzyja to izolacji i jest formą dyskryminacji pewnych grup społecznych, które mają konstytucyjne prawo do swobodnego korzystania z przestrzeni publicznej – podkreśla na swym blogu Sylwia Chutnik.
Fundacja MaMa to organizacja pozarządowa założona w czerwcu 2006 roku w Warszawie. Działa na rzecz praw matek w Polsce organizując kampanie, akcje na rzecz praw pracowniczych („Opowieści Grozy”), konkursy („Głos Ma MaMa!”, „Pępek Świata”) oraz projekty prawne i artystyczno-edukacyjne („Warszawa Kobiet”).
M. Czerepak
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS