Muzeum Historii Polski zachęca, by razem, bez względu na to, gdzie akurat będziemy, 11 listopada w samo południe zaśpiewać Mazurka Dąbrowskiego – pieśń łączącą wszystkich Polaków. Akcja #Niepodległadohymnu to wstęp do obchodów 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Akcję „Niepodległa do Hymnu” zainicjowano w 2018 roku, w stulecie odzyskania niepodległości. Wówczas wzięło w niej udział prawie tysiąc podmiotów, które zorganizowały wspólne śpiewanie na sześciu kontynentach! Kolejne odsłony akcji również cieszyły się wielkim zainteresowaniem, a hymn wybrzmiał w Polsce jak i w odległych krańcach świata.
Wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego to poniekąd wstęp do uroczystych obchodów 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, na które złożą się m.in. Przystanek Niepodległość na Cytadeli oraz siódmy Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.
– Niepodległość jest dla nas jedną z kluczowych wartości – podkreśla dr hab. Marcin Napiórkowski, dyrektor Muzeum Historii Polski, organizatora obchodów. – Czymś, o czym czytamy w tak wielu lekturach szkolnych, słuchamy w tak wielu pieśniach, co oglądamy na tylu obrazach, że staje się nieodzowną częścią naszej wyobraźni. Takim wartościom nie grozi zapomnienie, ale grozi im osunięcie się w abstrakcję. Grozi im oderwanie od naszego codziennego życia i doświadczenia. Dlatego właśnie potrzebujemy wciąż nowych rytuałów i sposobów wspólnego świętowania, które pomogą nam odpowiedzieć na pytanie, czym ta niepodległość jest dzisiaj dla nas? Co zamierzamy z nią zrobić? Z kim ją dzielimy i wspólnie przeżywamy?
11 listopada, w Warszawie odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń, dla młodszych i starszych, dla warszawiaków i turystów, dla pasjonatów historii i lubiących wszelaką aktywność artystyczną. Szczegółowy program wraz z mapami znajduje się TUTAJ.
– To, co 11 listopada dzieje się i u nas na Cytadeli, i na Krakowskim Przedmieściu, to są właśnie takie wspólne poszukiwania różnych sposobów radosnego, ale też refleksyjnego świętowania niepodległości – zaznacza Marcin Napiórkowski, dyrektor MHP. – Z nadzieją i radością, ale też z dumą i powagą. Ze spojrzeniem w przyszłość, ale bez odcinania się od łączącej nas historii. Doskonałej okazji do takiej refleksji dostarczy też otwierana właśnie wystawa „1025. Narodziny Królestwa”. Zapraszamy serdecznie do Muzeum Historii i na Festiwal „Niepodległa” na Krakowskim Przedmieściu!
oprac: Dorota Chrobak
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS
-
25.10.2024
Gala Effie Awards Poland 2024
-
24.10.2024
Zrób TO dla JAJ!
-
23.10.2024
Oni wygrali ElektroEkologiczny Hackathon