Ponad 20 tysięcy osób podpisało już petycję Amnesty International dotyczącą dyrektywy Unii Europejskiej o przeciwdziałaniu dyskryminacji. Kampania AI zaadresowana jest do rządu Niemiec, który blokuje przyjęcie dyrektywy.
Propozycja nowej dyrektywy, przedłożona przez Komisję Europejską w lipcu 2008 r., wprowadzi w życie zasadę równego traktowania każdego obywatela UE poza sferą zatrudnienia. Tym samym dyrektywa uzupełni brakującą lukę w obecnym prawie wspólnotowym dotyczącym równego traktowania. Będzie zakazywać dyskryminacji ze względu na wyznanie wiary, niepełnosprawność, wiek oraz orientację seksualną w takich sferach jak zabezpieczenie socjalne, służba zdrowia, edukacja i zamieszkanie. Propozycja ta została jednak zablokowana przez Niemcy w Radzie Unii Europejskiej, pomimo stanowisk zarówno obecnego hiszpańskiego przewodnictwa w Radzie UE, jak i poprzedniego szwedzkiego, które uznały przyjęcie tej dyrektywy za priorytet swoich prezydencji.
– To prawdziwy wstyd, że uchwalenie tak ważnych przepisów prawa, które tylko uzupełniają istniejącą lukę prawną, jest blokowane przez państwo publicznie deklarujące, że tematy dotyczące dyskryminacji są brane przez nie bardzo poważnie. Niemcy odmawiają ochrony ofiarom dyskryminacji w całej Europie, jednocześnie zapewniając taką ochronę obywatelom swojego państwa – twierdzi Nicolas Beger – dyrektor Biura ds. Unii Europejskiej Amnesty International.
Niemiecki rząd argumentował, że istniejące ustawodawstwo Unii Europejskiej dotyczące dyskryminacji było nieefektywne, oraz że nie ma podstaw prawnych dla działań UE ingerujących w niektóre sfery uwzględnione w nowej dyrektywie. Żaden z tych argumentów – jak twierdzi AI – nie sprawdza się po głębszej analizie. Niezależne badania pokazały, że istniejące dyrektywy UE dotyczące równości rasowej znacząco przyczyniły się do poprawy ochrony przed dyskryminacją rasową w wielu krajach UE. Artykuł 19 Traktatu Lizbońskiego natomiast daje Radzie Unii Europejskiej jasne upoważnienie do podejmowania działań, kiedy dotyczy to walki z dyskryminacją ze względu na płeć, pochodzenie rasowe lub etniczne, wyznanie wiary, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS