80% wszystkich zabawek produkowanych jest w Chinach. W fabrykach często zatrudniane są dzieci w wieku 13-15 lat. Pracują po 14 godzin dziennie, 6-7 dni w tygodniu. W świetle tych danych Polska Zielona Sieć pyta konsumentów: Czy zgadzasz się, aby Twoje dziecko znalazło pod choinką prezent okupiony czyimś cierpieniem?.
Okres przedświąteczny w fabrykach zabawek zaczyna się jeszcze wcześniej niż w sklepach i nie jest radosny dla pracownic i pracowników azjatyckich fabryk. Zmuszani do pracy w nadgodzinach do późna w nocy wynagradzani są głodowymi płacami. Zasady bezpieczeństwa są zaniedbywane, aby utrzymać szybkie tempo produkcji. Robotnice i robotnicy obsługują niebezpieczne maszyny bez odpowiedniego przeszkolenia, co często kończy się tragicznymi wypadkami. Pracodawcy nie zapewniają im też ubrań ochronnych ani nawet wentylacji, więc pracują w upale, oparach farb i rozpuszczalników.
Disney, Hasbro, Mattel i inne wielkie firmy mogą to zmienić, jeśli zaczną przykładać wagę do warunków produkcji zabawek swojej marki. Zlecając produkcję zakładom w krajach azjatyckich, powinny sprawdzać panujące tam warunki, a także udostępniać informacje o swoich podwykonawcach niezależnym audytorom.
1 grudnia o godzinie 17:00 w Krakowie (Galeria Krakowska) i Warszawie (Złote Tarasy) Polska Zielona Sieć zaprasza na happening „Nie smuć misie”. Organizatorzy w maskach smutnego misia będą uczulać kupujących na łamanie praw człowieka w przemyśle zabawkarskim.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS