Pojawiła się kolejna odsłona kampanii „Niedźwiedzie z TPN-u”, akcji edukacyjno-informacyjnej w zakresie zachowania się wobec dzikiej przyrody. Tym razem „tatrzańscy ultrasi” nawiązują do hymnu kibiców drużyny Liverpool F.C. „You will never walk alone” („Nigdy nie będziesz szedł sam”) – przypominają o częstych sytuacjach, kiedy to niedźwiedzie obserwują turystów z niewielkiej odległości. Należy pamiętać o takiej możliwości i wiedzieć, jak się wtedy zachować.
Każdego roku Tatrzański Park Narodowy odwiedza 2,5 miliona turystów z kraju i z zagranicy. Do ich dyspozycji jest 275 km szlaków o różnych stopniach trudności. Jednak Tatrzański Park Narodowy to przede wszystkim dom wielu zwierząt – żyją w nim zarówno gatunki takie jak kozice, świstaki czy sowy, jak i te groźniejsze – ssaki drapieżne, jak niedźwiedzie czy rysie. Każde z nich wymaga szacunku od człowieka, który jest gościem w ich domu.
Koegzystencja ludzi i zwierząt na jednym terenie musi być oparta o zrozumienie oraz szacunek – mówi Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN. Reguły poruszania się po górach nie zostały wymyślone przez pracowników parku od tak. Prowadzimy badania naukowe i zawsze opieramy się na przesłankach przyrodniczych. Zdarza się, że turyści są zaskoczeni faktem, że przy szlakach nie ma koszy na śmieci, poddają to krytyce. Takie zdanie najczęściej wypływa z niewiedzy, że na przykład słodkie napoje czy resztki jedzenia przyciągają zwierzęta na szlaki.
Tatrzański Park Narodowy, kierując się regułami dyktowanymi przez naturę, przestrzega odwiedzających na przykład przed dokarmianiem zwierząt. Podrzucane im kanapki, owoce czy warzywa mogą przyczynić się do zmiany zachowania, przez co niedźwiedzie i inne zwierzęta zamieszkujące park przestają poszukiwać naturalnego pokarmu, wybierając ten, który w łatwy sposób mogą otrzymać od turystów. Poruszając się po górach należy pamiętać o cichym zachowaniu – by nie niepokoić zwierząt, fakcie, że rośliny na jego terenie są pod ochroną – ze względu na rzadkość występowania bądź stanowienie pokarmu dla mieszkańców parku, i niezanieczyszczaniu wód – w nich również żyją różne stworzenia, rzeki i zbiornik są też źródłem wody pitnej dla schronisk. Na terenie parku panuje także zakaz wprowadzania psów. Dzikie zwierzęta doskonale je wyczuwają, nawet jeśli psy nie szczekają i nie załatwiają potrzeb fizjologicznych. Turysta, maszerując z psem, naraża na niebezpieczeństwo siebie i swojego pupila, zwłaszcza w okresie narodzin młodych lub wtedy gdy prowadzone są przez matkę.
Więcej o kampanii można przeczytać tutaj.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS