Poruszanie się w przestrzeni publicznej na wózku inwalidzkim wydaje się niezwykle trudne i uciążliwe. W rzeczywistości jest o wiele gorzej. Nie dającą się w żaden sposób ominąć przeszkodę może stanowić źle zamontowana kratka ściekowa, krzywy chodnik, czy zwyczajna muszla klozetowa. Pomimo tego, że w Polsce aktualnie budowane i modernizowane drogi i obiekty użyteczności publicznej projektowane są już najczęściej z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo, to nadal wiele budynków jest im całkowicie nieprzyjaznych. Jeszcze gorsza jest sytuacja osób poruszających się na wózkach inwalidzkich w krajach rozwijających się, np. w Turcji.
Problem wykluczenia społecznego i dyskryminacji takich osób został zauważony tam relatywnie późno i nadal jego świadomość jest niska. Organizacja Engelleri Kaldir (Ruch Znoszenie Barier) postanowiła z okazji Międzynarodowego Dnia Niepełnosprawności (3 grudnia) uwrażliwić turecką opinię publiczną na kwestię barier architektonicznych, które utrudniają czy wręcz uniemożliwiają niepełnosprawnej mniejszości integrację społeczną. Kreacją kampanii prasowej zajęła się agencja McCann Erickson Istanbul.
Jak znaczące i frustrujące bariery muszą pokonywać codziennie osoby niepełnosprawne postanowiono przekazać czytelnikowi poprzez postawienie go w sytuacji, gdy taką przeszkodę spotyka. Chodnik, o który się można łatwo potknąć, studzienka kanalizacyjna w którą można wpaść czy toaleta, z której nie można skorzystać. Umieszczone na plakatach hasło – „Czasami barierą jest po prostu ulica/toaleta/klatka ściekowa” dobrze przekazuje ideę kampanii. Na reklamach umieszczona jest także informacja tłumacząca, że bariery architektoniczne uniemożliwiają osobom niepełnosprawnym normalne codzienne życie. Każda z nich kończy się pytaniem „Czy jesteś świadomy?”
M.Świejkowski
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
26.11.2024
Natychmiast
-
25.11.2024
Nie bądź dzieckiem!
-
25.11.2024
Twój wybór
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
04.11.2024
Nie chcesz trafić do tego dołka