Istnieje fałszywy stereotyp, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną, psychiczną i poznawczą są bardziej skłonne do popełniania przestępstw. Choć w rzeczywistości są odpowiedzialne za zaledwie 10% z nich, media podsycają powyższą stygmatyzację, podkreślając stan mentalny sprawców w nagłówkach wiadomości kryminalnych. Ma to znaczący wpływ na opinię publiczną — dla 45% Litwinów media są głównym źródłem informacji o osobach z niepełnosprawnością psychospołeczną.
Skoro zatem media stanowią źródło problemu, czemu nie odwrócić sytuacji – i potraktować ich jako rozwiązania? Z takiego właśnie założenia wyszli twórcy studenckiej kampanii News Without Stigma. Punktem wyjścia projektu była obserwacja, że informacje prasowe często wspominają, kiedy przestępca był niepełnosprawny psychospołecznie, ale rzadko kiedy pojawia się informacja, że przestępca jest zupełnie zdrowy. Bazując na tej zasadzie, powołano do życia portal informacyjny, który podkreśla, kiedy przestępcy są poczytalni. Co w prosty sposób pozwala edukować społeczeństwo i łamać szkodliwe stereotypy.
Inicjatywa News Without Stigma zdobyła srebro podczas Young Cannes Lions Lithuania 2023. Kampania powstała jedynie w wersji demo, autorami koncepcji są Aidaras Lavrinovicius i Laura Malickaite.
txt: Dorota Chrobak
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
03.10.2024
Znamy nominowanych jubileuszowej 25. edycji Effie Awards Poland
-
03.10.2024
Noc Księgarń już 4 października. Prawie dwieście wydarzeń w 180 księgarniach
-
30.09.2024
Jesienny talerz żywieniowy
-
30.09.2024
Po prostu się rusz!
-
27.09.2024
25 lat Galerii Rusz
-
26.09.2024
Jak oswoić prądożerców?