Nene i Cachito – gdyby wiedzieli, to by nie trafili
Gdyby mogli cofnąć czas, to by tych goli nie strzelili. Legendy peruwiańskiego futbolu wspominają swoje najpiękniejsze strzały – te, które na zawsze zapisały się w pamięci kibiców. W historiach, które opowiadają, piłka nie trafia jednak do bramki, lecz uderza w słupek bądź całkowicie mija siatkę. „Gdybym wiedział, że historia futbolu stanie się historią przemocy, wolałbym nigdy nie zostać częścią tej historii.“ – kończą swoje wspomnienia Teófilo „Nene“ Cubillas oraz Oswaldo „Cachito“ Ramirez.
W spotach „My Goal Against Scotland“ („Mój gol przeciwko Szkocji“) i „My Goal Against Argentina“ („Mój gol przeciwko Argentynie“) peruwiański rząd stara się przeciwdziałać przemocy na stadionach, a także zapobiegać aktom agresji, których dopuszczają się pseudokibice poza obiektami sportowymi.
Hasło kampanii „Let’s give up violence to avoid having to give up soccer.“ (Zrezygnujmy z przemocy, byśmy nie musieli rezygnować z futbolu) ma uświadomić odbiorcom, że przemoc i agresywne zachowania zabijają piękno piłki nożnej i przyczyniają się do degradacji futbolu jako dyscypliny sportowej.
Kampania jest bezpośrednią reakcją rządu na wydarzenia z 24 września, kiedy fala przemocy na peruwiańskich stadionach osiągnęła swoje apogeum. 23-letni kibic zginął podczas meczu, skatowany, a następnie zrzucony na niższe piętro stadionu z podpalonej przez chuliganów loży.
Aby nie dopuścić do kolejnych takich incydentów, władze Peru zamknęły stadion i rozpoczęły walkę z pseudokibicami i zjawiskiem przemocy na stadionach. Jak oceniają lokalne media, będzie to trudne zadanie, bo z uwagi na bogatą tradycję futbolową, piłka nożna budzi w mieszkańcach Ameryki Południowej ogromne emocje.
K. Kondracka
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
16.10.2024
Prawa człowieka nie są na sprzedaż
-
15.10.2024
Tam wasze miejsce!
-
14.10.2024
Nie pozwól na przerwę w podróży
-
10.10.2024
Widoki jutra
-
09.10.2024
Otchłań bez dna
-
08.10.2024
Obojętność nas spala