Dziewięcioro autorów prac dyplomowych z zakresu etyki biznesu wyłoniła Kapituła Konkursu Verba Veritatis pod przewodnictwem profesora Bolesława Roka w dziesiątej edycji. Troje najwyżej ocenionych laureatów otrzymało nagrody finansowe, których łączna pula wyniosła 7000 złotych. Rozstrzygnięcie konkursu, organizowanego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych wraz z Akademią Leona Koźmińskiego, nastąpiło podczas III Konferencji Nienieodpowiedzialni.
Problematyka, na której mogą się skupić uczestnicy Konkursu Verba Veritatis, obejmuje duży zakres zagadnień, związanych z etyką – począwszy od społecznej odpowiedzialności biznesu, przez ład korporacyjny, innowacyjność społeczną w gospodarce, dobre praktyki na rynku finansowym, ze szczególnym uwzględnieniem rynku consumer finance, przeciwdziałanie nadużyciom gospodarczym, a na zagadnieniach etycznych w ekonomii teorii zarządzania kończąc.
Uprawnieni do udziału w Konkursie Verba Veritatis byli studenci, absolwenci i doktoranci uczelni wyższych w Polsce, którzy swoje prace obronili przed końcem 2011 roku. Intencją organizatorów projektu jest bowiem promowanie wśród młodych ludzi, wchodzących na rynek pracy lub planujących karierę naukową, postaw etycznych i idei zrównoważonego rozwoju, które mogą przełożyć się na późniejsze funkcjonowanie w przestrzeni społecznej.
Jakość zgłoszonych prac członkowie kapituły oceniali według czterech podstawowych kryteriów: wartości merytorycznej, znaczenia praktycznego, innowacyjności oraz poziomu warsztatu naukowego. Wzrosła liczba prac doktorskich, które – w ocenie członków kapituły – prezentowały bardzo wysoki poziom merytoryczny. Trzy z nich znalazły uznanie w oczach jurorów, z czego dwie – uhonorowano nagrodą pieniężną. Pierwsze miejsce w tej kategorii przypadło Piotrowi Wójcikowi za pracę zatytułowaną „Dynamic capability to create shared value as a new approach to corporate social responsibility”, napisaną w Szkole Głównej Handlowej pod kierunkiem prof. Tomasza Gołębiowskiego. – W swojej pracy stawiam dość obrazoburczą tezę, że CSR umarł, w związku z czym przedsiębiorstwa, uwzględniające w swoich strategiach zarządzania zrównoważony rozwój mogłyby, poprzez tworzenie wartości ekonomicznej, kreować wartość wspólną, społeczną. Punkt wyjścia do teoretycznych rozważań stanowi koncepcja zaproponowana przez Michaela Portera z Harvard Business School – twierdzi Wójcik.
Drugie miejsce w kategorii prac doktorskich przyznano Beacie Balickiej–Błagitce za pracę „Instytucjonalizacja etyki w działalności podmiotów ekonomii społecznej”, obronioną na Uniwersytecie Opolskim pod kierunkiem ks. prof. Piotra Morcińca. Oprócz dwóch doktoratów, nagrodę finansową za najlepszą, w ocenie kapituły, pracę magisterską odebrała Lena Grzesiak. Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego przeprowadziła w gronie właścicieli firm ankietę na temat zjawiska nadużyć, a wnioski z niej zawarła w pracy „Analiza i ocena skali występowania zjawisk nadużyć w polskich przedsiębiorstwach z sektora MŚP na przykładzie województwa łódzkiego”.
Ponadto zostało wyróżnionych sześć innych prac – spośród doktorskich, praca autorstwa Jarosława Gresera („Transnarodowe korporacje a prawa człowieka”), w kategorii prac magisterskich – Agaty Blinkiewicz („Systematyczny CSR jako wkład korporacji transnarodowych w zmniejszanie skali niedożywienia na świecie”), Michaliny Filipkowskiej („Etyka i społeczna odpowiedzialność biznesu w działalności banków i instytucji rynku kapitałowego”) oraz Iwony Wziętek („Etyka w rachunkowości jako wyzwanie dla współczesnego biznesu”). Wyróżniono również prace licencjackie Justyny Pietryszak („Inwestowanie społecznie odpowiedzialne oparte o analizę czynników ESG ujawnionych w raportach na podstawie wybranych przykładów”) i Jakuba Wesołego („Zastosowanie gryfikacji w ramach społecznej odpowiedzialności”).
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS