Organizacja ekologiczna WWF rozpoczęła 21 lipca 2005 roku kampanię „Detox” mającą na celu zwiększenie kontroli nad wykorzystaniem i produkcją syntetycznych substancji chemicznych. W reklamie wystąpili (charytatywnie) Reni Jusis, Maja Ostaszewska, Krzysztof Hołowczyc i Piotr Najsztub.
W reklamach prasowych pokazano celebrities w pozach wskazujących na bliskie relacje z oponą lub transformatorem. Hasła „Opona, moja krew” i "Transformator, moja krew" wskazują na specyficzne pokrewieństwo wynikające z faktu, że każdy z nas ma w swoim organizmie toksyczne substancje chemiczne pochodzące z produktów codziennego użytku, takich jak opony i urządzenia elektryczne, ale również plastikowe butelki, wodoodporne tkaniny czy kosmetyki. Związki te, pomimo że są niebezpieczne dla naszego zdrowia, w efekcie luk prawnych cały czas wykorzystywane są w wielu otaczających nas przedmiotach.
Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na ten problem i zachęcenie czytelników do udania się na stronę internetową akcji. Można tam nie tylko dowiedzieć się więcej o chemikaliach obecnych w naszym codziennym życiu, ale również bezpośrednio wpłynąć na postęp prac związanych z tworzeniem nowego prawa w zakresie kontroli nad chemikaliami.
Wyznania w reklamie telewizyjnej, czynione przez bohaterów kampanii („Od wielu lat piorę w pralni chemicznej”, „Niedawno kupiłam nowy komputer”) brzmią dziwnie. Jak tłumaczą pomysłodawcy, celem takiego zestawienia znanych twarzy ze zwykłymi codziennymi czynnościami jest zaintrygowanie widza oraz uświadomienie, że w na pozór bezpiecznych, oswojonych przedmiotach i towarach może kryć się niebezpieczeństwo.
Syntetyczne związki chemiczne są dzisiaj wszechobecne. Aż 86% z ponad 30.000 substancji produkowanych w UE w ilości powyżej 1 tony rocznie to związki, o których wpływie na organizmy żywe praktycznie nic nie wiadomo. Tymczasem coraz więcej raportów naukowych wskazuje na związki pomiędzy powszechnym skażeniem chemikaliami a problemami zdrowotnymi, takimi jak niepłodność, wady rozwojowe u dzieci, nowotwory czy alergie.
Obecnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, producenci chemikaliów nie mają obowiązku sprawdzać, czy produkowane przez nich związki są bezpieczne dla zdrowia ludzi. W Parlamencie UE odbędzie się wkrótce głosowanie w sprawie nowego rozporządzenia REACH, które ma wprowadzić obowiązek badania syntetycznych związków chemicznych przed wprowadzeniem ich na rynek. Tylko silna presja społeczna może sprawić, że europarlamentarzyści przedłożą kwestię ochrony zdrowia nad ekonomiczne argumenty producentów chemikaliów.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
08.11.2024
Pokolenie Z na rynku pracy. Najnowszy raport OLX Praca
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie